Çocuğunuzun Sağlıklı Beslenme Düzenini Koruyun

Çocuğunun yedikleri konusunda hassas davranan bir ebeveyn için, çocuk sosyalleşmeye başladıktan sonra yeme düzenini korumak zordur. Çocuğunuzun dışarıda gördüğü o sağlıksız şeylere ilgi duymaya başlayacaktır. Ama abur cuburlarla sağlıklı besinler arasındaki dengeyi kurabilirsiniz.

Çocuğunuzun Sağlıklı Beslenme Düzenini Koruyun

Abur cuburlarla sağlıklı besinler arasında nasıl bir denge kurulabilir?

Çocuğunuz iki yaşına gelene kadar onu sağlıksız yiyeceklerden uzak tutmayı başarabilmiş olabilirsiniz. Fakat çocuğunuz dış dünyayla tanışmaya başladığında bu düzenin devam etmesini sağlamanız zor olabilir. Başka çocuklardan ya da dışarıdaki reklamlardan gördüğü, bu leziz görünen ve renkli paketleri olan yiyeceklere olan merakı artabilir. Siz etrafında yokken başkaları bu yiyeceklerden yedirebilir. Bu nedenle çocuğunuzun yediklerini kontrol altında tutmanız zorlaşabilir.

İki yaşında bir çocuğa dışarıda yediklerine dikkat etmesi gerektiğini öğretmek zor olabilir. Küçük bir çocuk için koyduğunuz katı kuralları uygulamak zordur ama en azından evde yediklerini kontrol altında tutabilirsiniz. Evi sağlıklı besin cennetine çevirmek sizin elinizde.

Çocuğunuza yedirmek istediğiniz sağlıklı yiyecekleri onun için çekici hâle getirmeye çalışın. Haşlanmış sebzelerin, çikolata kaplı bisküvilerin yanında pek şansı olmasa da yediklerini çocuğunuzun dikkatini çekecek hâle getirebilirsiniz.

Çocuğunuz kreşe başladıysa sağlıklı beslenme konusunda ne yapabilirsiniz?

Çocuğunuzun sağlıklı beslenme alışkanlıklara devam etmesi için ona örnek olun. İki yaşındaki bir çocuk bile çifte standartlara tepki gösterebilir. Bu nedenle siz de çocuğunuza yedirmek istediğiniz besinlerden yemeye çalışın. Eğer siz kahvaltıda üzerine çikolata sürülmüş ekmek yerken çocuğunuzun yulaf ezmesi ve süt içmesini bekliyorsanız olası isyanlara da hazırlıklı olmalısınız.

Eğer çocuğunuz kreşe gidiyorsa ya da siz yokken ona başkaları bakıyorsa bu kişileri çocuğunuzun beslenmesi konusunda uyarın. Çocuğunuzun yediği ve yemesinin yasak olduğu şeyleri onlara açıklayın. Fakat özel durumlar dışında istisnalar yapabileceklerini de belirtin. Mesela okulda bir kutlama sırasında dağıtılan kurabiyelerden tüm çocuklar yerken sizin çocuğunuzun yememesi biraz üzücü bir durum olabilir.

Çocuğunuzla anlaşmalar yapmak da işinizi kolaylaştırabilir. Çocuğunuzla, dışarıda yemesi gereken abur cubur miktarı konusunda anlaşabilirsiniz ya da öğlen yiyeceği bir çikolatanın ardından akşam sebzelerin hepsini bitirmesi gerektiği konusunda söz vermesini isteyebilirsiniz. Çocuğunuzu yiyemedikleri konusunda sıkmak onun bu besinleri daha çok istemesine neden olabilir. Fazla disiplin her zaman iyi sonuçlar vermeyebilir. Bu nedenle, bazen istisnalar yapabilirsiniz. Böylece hem abur cubura olan merakını giderir hem de beslenme düzenini bozmamış olursunuz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0