Çocuğunuzun Özel Yeteneklerini Keşfedin

Her çocuk, kendine has özel yeteneklere sahiptir. Çocuklar kendilerindeki özel yetenekleri fark edemeyeceğinden, bu iş ebeveynlerin görevidir. Potansiyeli fark edilmeyen çocuğun yeteneği, sonradan baskılanabilir.

Çocuğunuzun Özel Yeteneklerini Keşfedin

Her çocuk yeteneğini keşfedebilir mi?

Çocuklar, iletişim kurmaya başlayıp yeni aktiviteler öğrendikçe özel yeteneklere yatkınlıkları da yavaş yavaş ortaya çıkar. Çocuklardaki bu potansiyelin farkına varmak için ebeveynlerin iyi birer gözlemci olması gerekir. Çünkü her çocuk özel yeteneğe sahip olabilir. Önemli olan bu yeteneğin ortaya çıkarılabilmesidir.

Çocuğunuz sadece entelektüel konularda değil fiziksel aktivitelerde de özel bir yeteneğe sahip olabilir. Kimi çocuk analitik konularda daha başarılıyken, kimisi de dans ve spor gibi konularda yeteneğini ortaya koyabilir. Kimisi nesnel konularda başarılıyken kimisi de soyut konularda daha iyi bir performans gösterebilir.

Fakat iki yaş, çocuğun özel yeteneğini fark etmek için erken bir dönem olabilir. Çocuğunuzun yaşıtlarından önce konuşması, onlardan daha iyi resim çizmesi ya da daha aktif olması özel bir yeteneğe sahip olduğunu göstermez. Çocukların birtakım şeyleri öğrenme süresi aynı değildir. Çocuğunuzda bir potansiyel fark edip emen psikoloğa gitmeniz gerekmez. Zaten psikoloğunuzun yapacağı testler de doğru sonuç vermeyebilir.

Çocuğunuza özel bir anlam yüklemeye çalışmak onunla aranızdaki iletişimi kötü etkileyebilir. Çocuğunuza özel yetenek etiketi yapıştırdıktan sonra böyle bir durumun olmadığı ortaya çıktığında çocuğunuz sizi hayal kırıklığına uğrattığını düşünerek kendini yetersiz hissedebilir. Bu durumun ortaya çıkmasından sonra ona olan ilginizi azaltmanız da çocuğunuzda oluşabilecek bu düşünceyi destekleyebilir ve iletişim kopukluğu yaşayabilirsiniz.

Çocuğunuzda özel yetenek olup olmadığını anlamak için ne yapılabilir?

Özel yeteneği olduğunu düşünerek çocuğunuzu fazla zorlamak da olumsuz bir sonuç doğurabilir. Çocuğunuzun kapasitesini zorlamak özel yeteneğini geliştirmeye faydalı olmayacağı gibi sonradan bu yeteneği kazanmasını da sağlayamazsınız. Ayrıca fazla baskı, mevcut yeteneğinin gerilemesine de neden olabilir. Çocuğunuz, yapmaya zorladığınız aktivitelerden sıkılabilir ve erken tükenmeye sebep olabilirsiniz.

Çocuğunuzda özel yetenek olup olmadığını anlamak adına test yaptırmadan önce temel yetenek eğitimlerinin tamamını öğrenmesini bekleyin. Sonrasında çocuğunuzda bir potansiyel görüyorsanız test yaptırabilirsiniz. Çocuğunuzu özel kılmak için geçireceği mutlu günleri stresli bir hâle getirmeyin. Bırakın, normal bir çocuk gibi yapmayı sevdiği şeyleri aynı içtenlikle yapmaya devam etsin. Çocuğunuzun özel yeteneğinin olup olmamasının ona verdiğiniz değeri etkilemesine izin vermeyin.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0