Çocuğunuzun Öfkesiyle Başa Çıkabilirsiniz

Küçük çocukların yetişkinler gibi öfkeli hissetmesi doğal bir durumdur. Fakat saldırgan davranmanın, uygun bir hareket olmadığını ona öğretmeniz gerekir.

Çocuğunuzun Öfkesiyle Başa Çıkabilirsiniz

Uzmana danışarak çocuk öfke problemini yenebilir mi?

İki yaşındaki bir çocuğun öfkelenmesi, her insanda olabileceği gibi doğal bir durumdur. Çocuklar da bizim gibi kızdıkları durumda öfke nöbetleri geçirebilirler. Fakat bazı durumlarda, çocukların davranışlarını kontrol altında tutmak zor olabilir. Çünkü çocuklar, yaptıkları hareketlerin sonuçlarını düşünmezler ve o an istedikleri gibi davranırlar.

Çocuğunuz öfkelendiğinde size ya da başkalarına saldırıyor olabilir. Bunun nedeni kendini ancak böyle ifade edebileceğini düşündüğünden kaynaklanabilir. Bu gibi durumlarda çocuğunuza aynı öfkeyle karşılık vermenin bir faydası olmayacaktır. Hatta ona öfkelenmek, bu davranışını devam ettirmesine neden olabilir. Çünkü ona, kendini ifade etmenin başka yolu olmadığını göstermiş olursunuz. Çocuğunuzun öfke nöbetlerini daha iyi atlatabilmesi için ona olabildiğince anlayışla yaklaşın. Çocuğunuza, öfkesini anladığınızı ama şiddet kullanmanın ona bir fayda sağlamayacağını söyleyin. Başkalarına saldırırken onlara verebileceği zararlardan bahsedin. Kızgınlığını göstermesi için saldırmasına gerek olmadığını, bunu konuşarak da ifade edebileceğini anlatın.

Çocuk öfkelendiği zaman başka insanlara saldırıyorsa sebebi nedir ve ne yapılmalıdır?

Çocuğunuz, sizin dikkatinizi çekmenin başka yolunu bilmediğinden böyle davranıyor olabilir. Kızgınlık nöbetlerinde onunla konuşmaya çalışın. Öfkesinin nedenini sorun. Eğer yerine getirebileceğiniz makul bir istekte bulunuyorsa, sakinleştiğinde yerine getireceğinizi söyleyin. Ona kendini ifade edebilecek başka yollar sunarsanız, saldırgan tavırlarla size bir şeyler anlatmasına gerek kalmayacaktır. Çocuğunuzun kelime dağarcığı sınırlıysa sorular sorarak onu yönlendirebilirsiniz.

Bazı çocuklar, fazla öfkelenmeseler bile enerjilerini atabilecekleri bir şeyler ararlar ve bunun sonucunda saldırgan davranışlarda bulunabilirler. Çocuğunuza, öfkesini etrafa zarar vermeden çıkarabileceği oyuncaklar alabilirsiniz. Oyun hamurları, pelüş oyuncaklar bu konuda size yardımcı olabilir. Bazı nadir durumlardaysa çocuğa sıkıca ve şefkatle sarılmak işe yarayabilir. Ona sarılmanız, çocuğunuza güvende olduğunu hissettirebilir ya da dikkatinin, kızgın olduğu konudan uzaklaşmasını sağlayabilir. Bu yöntem o an sizin çocuğunuza duyduğunuz öfkenin de erimesine yardımcı olabilir.

Denediğiniz yöntemler sonuç vermiyorsa ve sizin de sabrınız tükeniyorsa bu durumu doktorunuza anlatabilirsiniz. Doktorunuz, sizin gözden kaçırdığınız bir durum varsa bunun fark edilmesini sağlayabilir ve sakinliğinizi koruyabilmeniz için size tavsiyelerde bulunabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0