Çocuğunuzun Israrcı İstekleriyle Baş Etmenizi Kolaylaştırabilecek Yöntemler

Çocuklar, sahip olmayı istedikleri şeyleri elde etmeye çalışırken fazla ısrarcı olabilirler. Fakat çocukların isteklerinin doğru kontrol edilememesi büyüdüklerinde de isteklerini elde etme konusunda sıkıntı yaşamalarına neden olabilir. Çocuğunuzun ısrarcı istekleriyle doğru bir şekilde başa çıkabilmenizi sağlayabilecek ipuçlarını makalemizde bulabilirsiniz.

Çocuğunuzun Israrcı İstekleriyle Baş Etmenizi Kolaylaştırabilecek Yöntemler

Çocuklar neden ısrarcı olurlar?

İstedikleri şeyi elde etme konusunda çocuklar ellerine geçen her fırsatı değerlendirmekten çekinmezler. Onlar için isteklerinin makul olup olmamasının pek bir önemi yoktur. Bazı çocukların isteklerinde ısrarcı olmasının sebebi kendi önemini artırmak istemesinden kaynaklanabilir.

İki yaşını doldurmuş çocuklarda bu tarz narsist tepkilerle karşılaşmak normal olsa da istekler karşısında doğru davranışlar sergilememek ileride çocuğunuzun doyumsuz bir hâl almasına neden olabilir. Büyüdüğündeyse ekonomik sıkıntılarla başa çıkma konusunda zorluklar yaşayabilir. Çocuğunuzun ileride istekleriyle daha sağlıklı bir şekilde başa çıkabilmesi için size birkaç tavsiyede bulunabiliriz.

Çocuklarınızın her istediğini yerine getirmek, onları ne kadar sevdiğinizin bir göstergesi değildir ve çocuğunuzun sizi daha fazla sevmesini sağlamaz. Bu davranış, çocukların doyumsuz yetişmesini sağlamaktan başka bir şey oluşturmaz. Aileleri tarafından sevildiğine emin olan çocuklar, genelde ebeveynlerinden yeteri ilgiyi ve dikkati alan çocuklardır. Çocuğunuza sevginizi göstermek istediğinizde ona maddi hediyeler almak yerine, sıcak bir kucaklama sunmak daha sağlıklı bir davranış olacaktır.

Çocuk fazla ısrar ediyorsa ne yapabiliriz?

Çocuğunuz istediği şeyi aldırmak için yalvaracak, ağlayacak ve bir sürü huysuzluk çıkaracaktır. Hatta sizi sevmediğinizi ve kötü bir ebeveyn olduğunuzu bile söyleyebilir. Onun bu söylemlerine kulak asmamaya çalışın ve bunların canınızı sıkmasına izin vermeyin. Çocuğunuzun gelişimi için en iyisinin bu olduğunu unutmamalısınız.

Çocuğunuzu mutlu etmek için ona sürekli hediyeler almak da yanlış bir yaklaşım olabilir. Böyle yaparak, çocuğunuzun doğum günü gibi kavramların önemini anlamasını zorlaştırabilirsiniz. Ayrıca özel gün kavramını anlamakta sıkıntı yaşayacağı için diğer günlerde de sizden sürekli hediye bekleyecektir. Bu nedenle gerekli olmadıkça çocuğunuza hediye almamak daha faydalı olacaktır. Hediye kavramını anlaması için çocuğunuza ufak sürprizler yapabilirsiniz. Ama bunu yapacağınızda, çocuğunuzun bu durumdan haberdar olmadığından emin olun.

Çocuğunuzun sürekli bir şeyler istemesini önlemek için alışverişlerini o okuldayken ya da uyuduğu zamanlarda yapabilirsiniz. Eğer dışarı çıkarken onu yanınıza almak zorundaysanız dışarıya çıkma amacını ona önceden açıklayın. ‘Markete sebze almak için geldik ve başka bir şey almak için vaktimiz yok.’ diyebilirsiniz. Oyuncak almayacağınızı ona önceden söylemeyin. Onun aklında böyle bir şey yoksa bile artık sadece oyuncak düşünmesine sebep olabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0