Çocuğunuzun Hayal Gücünü Göz Ardı Etmeyin

Çocuğunuzun hayal gücünü kullanarak kendi kendine kurduğu dünya bir yetişkin olarak size çok yabancı ve saçma gelebilir. Fakat çocuğunuzun hayal gücünü kullanmayı öğrenmesi sadece çocuğunuz için değil sizin de işinize yarayacaktır. Çocuğunuzun hayal gücünün size ve çocuğunuza olan etkileri için makalemize göz gezdirebilirsiniz.

Çocuğunuzun Hayal Gücünü Göz Ardı Etmeyin

Çocuklar hayal gücünü erken yaşta kullanırlarsa nasıl bir faydası olur?

Çocukların sahip olduğu hayal gücünü köreltmeden yetiştirebilmek çocuğunuzun kişisel gelişimi ve ilerde elde edebileceği başarılar açısından önem taşımaktadır. Çocuğunuzu yetiştirirken dikkat edeceğiniz ufak noktalarla hayal gücünü teşvik etmenin dışında sıkılmasını da önleyebilirsiniz.

Çocuklar, doğuştan sahip oldukları zengin hayal güçleri sayesinde ufak nesnelerden büyük bir dünya yaratmayı başarabilirler. Sandalyeleri bir araya getirip üzerine örtü örterek oluşturduğu çadır, çocuğunuza göre bir kale olabilir. Kullanacağı basit, tahta bir sopa onun için yarış atı görevi görebilir. Bu süreçte çocuğunuzu, kendi yarattığı dünyadan alıkoymamaya çalışın ve mümkün olduğunca bu dünyaya müdahale etmeyin. Çocuğunuzun, oynadığı oyunlarda istediği karaktere bürünmesine ve farklı ortamları keşfetmesine müsaade edin. Çocuğunuzun kendi yarattığı oyunları oynamasını sağlamak hayal gücü ve kişisel gelişimi için faydalı olacaktır.

Hayal gücünü erken yaşlarda kullanmayı öğrenen çocuklar, sözel yeteneklerini daha kolay ilerletirler. Çocuklar, ebeveynleriyle ve arkadaşlarıyla konuşmadan önce, sahip oldukları oyuncaklarla konuşmaya başlarlar. Çocuğunuz oyuncağına gününün nasıl geçtiğini anlatabilir. Hayal güçlerini kullanarak kurdukları bu ilişki, sosyal becerilerinin de kuvvetlenmesini sağlar. Çocuğunuza göre, sahip olduğu pelüş ayı dünyayı kötülüklerden koruyan bir kahraman olabilir. Bir kahramanın arkadaşı olmak çocuğunuzun kendini önemli hissetmesini sağlayabilir.

Çocuğunuz hayal gücünü kullanmayı öğrendikten sonra, kendi kendine vakit geçirmeyi öğrenmeye başlayacaktır. Bu çocuğunuzun hem kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmesini hem de sizin kendinize vakit ayırabilmenizi sağlar. Biraz daha büyüdüğünde çocuğunuz kendi kendine korkularıyla ve kaygılarıyla daha rahat başa çıkmayı öğrenebilir. Yaratıcılığı sayesinde sahip olduğu korku ve endişeleri birer oyuna çevirebilir. Çocuğunuz vakit geçirmek için sizin dikkatinizi çekmeye çalışmayacağından ve sürekli meşgul olacak bir şeyler yaratacağından şiddete olan eğilimi de azalabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0