Çocuğunuzun Güvenliği İçin Arabada Alabileceğiniz Önlemler

Çocuğunuzla birlikte daha güvenli yolculuklar geçirebilmek ve olası kaza durumları hasarları önlemek için ihtiyaç duyabileceğiniz bilgileri sizin için yazımızda topladık.

Çocuğunuzun Güvenliği İçin Arabada Alabileceğiniz Önlemler

Arabada çocukları ne tür tehlikelere rastlayabilir?

Arabalar yetişkinler için de tehlikeli olabilecek bir yerdir. Bir yetişkin olarak hem kendinizin hem de çocuğunuzun güvenliği için tüm önlemleri alsanız da başka bir sürücünü dikkatsizliği kazalara sebebiyet verebilir. Hem kazaları önlemek hem de kazalardan kaynaklı hasarları en aza çekmek adına kendi payınıza düşen önlemleri almanız gerekir.

Yetişkinler için emniyet kemeri bağlamak çoğu zaman hayat kurtarmaya yetebilir. Ama içinde bebek olan bir arabada güvenlik önlemlerinin artırılması gerekir. Çünkü tek başına emniyet kemeri, çocukların güvenliğini sağlamakta yeterli olmaz. Her zaman olduğu gibi yapmanız gereken ilk şey çocuğunuzu sürekli gözetim altında tutmak ve çocuğunuzu arabada yalnız bırakmamaktır. Çocukların arabada yalnız bırakılması sonucu birçok çocuk fazla sıcaktan ve havasızlıktan hayatını kaybedebilmektedir. Bunun dışında çocuğunuz, yabancılar tarafından kaçırılabilir.

Arabanızın çocuğunuz için daha güvenli olmasını nasıl sağlanmalıdır?

Arabanızda kullanmanız gereken en önemli emniyet araçlarından biri çocuk koltuklarıdır. Bu koltukları bebeğinizin yaşına, ağırlığına ve arabanızda bulunan emniyet kemerlerine uygun olarak seçmeniz gerekir. Eğer bu koltukları uçaklarda da kullanmak isterseniz, üzerindeki etiketlerde koltuğun uçak kullanımına uygun olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Beş noktalı kemeri olan koltuklar, çocuğunuzun emniyetini daha iyi sağlayabilir.

Eğer araba koltuğunu ikinci el almayı düşünüyorsanız 1981 yılından eski olan koltukları almayın. Koltuğun daha önceki kullanımında kaza yaşanmışsa bu koltukları da tercih etmeyin. Bebeğinizin koltuğunu koyabileceğiniz en güvenli yer arka koltuktaki orta kısımdır. Koltuk değişimlerinizde mutlaka kullanma kılavuzlarını okuyun. Her koltuğun sabitlenme şekli aynı olmayabilir.

Çocuğunuzu arabaya yerleştirdikten sonra vücudunun herhangi bir yerinin kapıya ya da koltuk arasına sıkışmadığından emin olun. Tüm yolcular arabaya binene ve tüm kapılar kilitlene kadar arabayı hareket ettirmeyin. Bebeğin arkasında bulunan camlarda eşya bırakmamaya özen gösterin. Bu eşyalar ani frenlerde öne doğru hareket ederek çocuğunuza çarpabilir. Arabanın içine şoförün görüşünü engelleyecek eşyalar sokmayın. Arabanın içinde kesici delici aletler ve sivri uçlu eşyalar bulundurmayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0