Çocuğunuzun Dişleri İçin Uzman Bakım

Çocuğunuzun diş bakımı, evde alacağınız önlemlerle başlasa da bir uzman takibinde olmalıdır. Çocuklarda diş hekimlerinin görevi öncelikle dişlerdeki çürümeyi önlemektir. Bu sebeple diş hekimine bir sorun gelişmeden kontrol amaçlı gitmek önemlidir.

Çocuğunuzun Dişleri İçin Uzman Bakım

Çocukların sadece dişlerini fırçalaması yeterli midir?

Her çocuğun ağız ve diş yapısı birbirinden farklıdır. Ancak özel bir diş problemi olmadıkça bakım konusu her çocuk için ortaktır. Çocuğunuzun diş bakımı konusunda bir uzman desteği almanız ilk yıllardan itibaren gereklidir. Çocuklar için diş hekimine gitme yaşı kimileri tarafından üç olarak kabul edilirken kimi uzmanlar bunun çok geç olduğunu savunur. Bu karar ailelerin kendi isteklerine ve çocuklarında bir sorun görüp görmediklerine bağlıdır. Doktorunuzun bu konudaki tavsiyelerine göre de çocuğunuzun diş hekimiyle görüşme yaşına karar verebilirsiniz.

Diş hekimi seçiminde önemli olan çocuk diş sağlığı konusunda uzmanlaşmış bir hekimden destek almaktır. Çocuk diş hekimliğinde uzmanlaşmak yalnızca çocukların diş sağlığı hakkında uzmanlaşmayı değil çocuk psikolojisine de hâkim olmayı gerektirir. Çocukların çoğu diş hekimine gitmek konusunda endişe duyarlar. Dişçi koltuğu fobisi olarak da değerlendirilen bu durum oldukça yaygındır. Seçeceğiniz diş hekimi çocuğunuzun gerginliğini hafifletme konusunda uzman olmalıdır. Herhangi bir müdahalede bulunulması gerekiyorsa önceki günlerden birinde çocuğunuzu diş hekimiyle tanıştırmaya götürebilirsiniz. Bu alışmayı kolaylaştırıcı bir etki sağlayacaktır.

Diş hekimi seçimi nasıl yapılmalı?

Çocuğunuzun diş sağlığı ile ilgilenecek diş hekimini seçerken muayenehanenin hijyen durumuna da dikkat etmenizde fayda var. Aletlerin sterilizasyonu ile ilgili merak ettiğiniz soruların tümünü ilk gün sormalısınız. Yeteri kadar hijyenik bir muayenehane olduğunu düşünmüyorsanız çocuğunuzu götürmekten kaçınmalısınız.

Dişlerin tamamı çıktıktan sonra temizliği konusunda da diş hekiminizden yardım alabilirsiniz. Düzenli olarak yapılacak diş temizliği çocuğunuzun dişlerini çürümeye karşı korumaya yardımcı olacaktır. Süt dişleri geçici dişler olduğu için genellikle önemsenmemektedir. Ancak süt dişlerinin çürümeye meyilli olması ve erken dökülüyor olması takibinin yapılmasını gerekli kılar.

Ebeveynler küçük bir çocuğun diş bakımını nasıl yapacaklarını tam olarak bilemiyor olabilirler. Çocuk diş hekimlerine danışmak bu anlamda da faydalı olacaktır. Diş hekiminizin uygun gördüğü zamanlarda ve tavsiye ettiği ürünlerle diş temizliğini yapmanız çocuğunuzun diş sağlığını destekleyecektir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0