Çocuğunuzun Dişleri İçin Evde Bakım

Diş bakımı çocuklukta kazanılması gereken bir alışkanlıktır. İyi bir diş bakımı için önemli olan bu konuyu rutin hâline getirip düzenli olarak yapmaktır. Çocuklara bu konuda alışkanlık kazandırmak ebeveynlerin en önemli görevlerindendir.

Çocuğunuzun Dişleri İçin Evde Bakım

Çocuklara diş bakımı alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Dişteki yemek kalıntılarını temizlemek dişte oluşabilecek tahribatı engellemektedir. Bu sebeple yemeklerden sonra diş fırçalama alışkanlığı diş sağlığı için oldukça önemlidir. Çocuğunuza diş fırçalama alışkanlığı kazandırmak için öncelikle ona iyi bir örnek olmanız gerekir. Çocuklar ebeveynlerin davranışlarını taklit etme eğilimindedir. Sizin diş fırçalama konusunda hassas davranmanız çocuğunuza olumlu örnek olmanızı sağlayacaktır.

Çocuğunuzun dişleri ile ilgili nasıl bir bakım uygulamanız gerektiğini ve kullanmanız gereken ürünleri bir uzmana danışmanızda fayda var. Çünkü yetişkinlerin ve çocukların kullanabileceği ürünler birbirinden farklıdır. Çocuğunuzun yaş grubuna uygun üretilmiş diş fırçası seçimi diş yapısını bozmayacak nitelikte olmalıdır. Bu sebeple yumuşak fırçaları tercih edebilirsiniz. Diş fırçası seçerken çocuğunuzun kullanmaya heves edeceği modelleri tercih ederseniz alışkanlık kazanmasını hızlandırabilirsiniz. Kendi kullandığınız diş macunu çocukların kullanımına uygun olmayabilir. Satın alırken çocuklar için üretilmiş aşındırmayan floridsiz bir ürün almaya özen gösterin.

Çocuklar nasıl diş fırçalamalıdır ve diş fırçalarken nelere dikkat edilmelidir?

Diş fırçalama sırasında çocuğunuza örnek olun. Çocuğunuz 7 veya 8 yaşına gelene kadar kendi başına diş fırçalamada başarılı olamayabilir. Bu sebeple çocuğunuza diş fırçalarken yardımcı olun. Yalnızca bir bezelye tanesi kadar diş macununu fırçaya alıp dairesel hareketlerle nazikçe fırçaladığından emin olun. Durulama işleminin de fırçalamanın bir parçası olduğunu unutmayın. Diş macunu kalıntılarını ve yemek artıklarını durulayarak ağızdan uzaklaştırmak çok önemlidir.

Diş fırçası diş fırçalama işleminden sonra iyice yıkayıp kurumak üzere hava alabileceği delikli bir kapta saklayın. Yıpranmamış olsa da diş fırçasını üç ayda bir değiştirin. Diş macununu çocuğunuzun sevmemesi durumunda değiştirin. Diş macununun tadını sevmemesi diş fırçalamak istememesine sebep olabilir.

Diş fırçası, diş ipi, ağız çalkalama bardağı kişiye özledir. Çocuğunuza bu eşyaları kimseyle paylaşmaması ve başkalarına ait olanları kullanmaması gerektiğini öğretin. Diş ipi, çocuğun kendi kendine diş fırçalama alışkanlığı kazandıktan sonra kullanması için daha uygun bir üründür. Çocuğunuz diş ipini kendi kendine kullanmaya başlayana kadar zaman zaman ona yardımcı olup alışkanlık kazandırmaya çalışabilirsiniz.

Diş bakımı yenilen yiyeceklerle de yakından bağlantılıdır. Çok şekerli yiyeceklerin dişte çürümelere yol açtığı bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre karbonhidrat grubundaki yiyecekler de ağızda şekere dönüşerek çürümelere sebep oluyor. Asitli yiyecekler de çocuğunuzun diş sağlığını olumsuz etkiler. Bu sebeple çocuğunuzun diş sağlığına zararlı yiyecekleri minimum düzeyde tüketmesi ve tükettikten sonra ağzını çalkalaması konusuna dikkat etmelisiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0