Çocuğunuzun Başına Gelebilecek Kazalar İçin Bilinçlenin

by Bebek Melekleri

Çocuğunuzun başına gelebilecek kazalar hakkında bilinçlenmek oldukça önemlidir. Kazalar çoğu zaman kaçınılmazdır. Fakat çocuğunuzun başına gelebilecek kazaların riskini ya da kaza sonucu yaralanmaların şiddetini azaltabilirsiniz. Ebeveyn olarak kazalara karşı bilinçlenmenize yardımcı olabilecek ipuçları için yazımıza göz atabilirsiniz.

Kazalar öngörüleme olduğundan ne zaman karşımıza çıkacağını bilemeyiz. Mesele çocuklar olduğundaysa ebeveynlerin kazalara karşı bilinçlenmesi, hayati önem taşımaktadır. Gerekli önlemler alındığında kazaların önüne geçilebilir ya da kazadan kaynaklı yaralanmaların şiddeti azaltılabilir.

Kazalardan kaynaklanan çoğu yaralanmaların önüne geçilebilir. Tehlikeler karşısında önlem almanız, hastalıkların önlenmesi kadar önemlidir. Küçük yaştaki çocuklar için çevrelerindeki hemen hemen her şey kaza riski taşımaktadır. Yaralanmaları engellemek için çocuğunuza zarar verebileceğini düşündüğünüz maddeleri ondan uzak tutun. Uzaklaştıramadıklarınızı ise daha emniyetli hâle getirmeye çalışın. Çocuklu aileler için ev içi emniyeti sağlamaya yardımcı birçok araç-gereç bulunmaktadır.

Çocuğunuzun başına gelebilecek kazalar hakkında nasıl bir koruma sağlayabilirsiniz?

Çocuğunuz etraftayken gözünüzün sürekli açık olması gerekmektedir. Küçük çocuklar meraklı ve hızlıdırlar, bu nedenle gözünüzü çocuğunuzdan ayırmamaya çalışın. Evde temizlik yaparken temizlik malzemelerini çocuğunuzdan uzak tutun. Evin içindeki elektrikli eşyalara kesici ve delici aletlere, zehirli ve ufak maddelere karşı dikkatli olun, çocuğunuzun etrafında bırakmayın. Kapıya, telefona yetişmeniz gerektiğinde ya da yemek hazırlarken çocuğunuzu yanınızda götürmeye gayret edin. Yanından en fazla bir dakika ayrılsanız bile siz yokken fazla meraklı olmaları başlarına iş açabilir. Uyumadığı sürece küçük çocuğunuzu hiçbir koşulda yalnız bırakmamaya çalışın. Çocuğunuz uyanıksa, beşikte ya da etrafı çevrili olsa bile gözünüzü üzerinden ayırmayın.

Meydana gelen kazanın ardından olası yaralanmalara anında, doğru müdahale edebilmek için acil ve ilk yardım tekniklerini öğrenin. İlk müdahale kaza durumlarında hayat kurtarabilir.

Çocuğunuzu etrafına göre değil etrafı çocuğunuza göre emniyetli hâle getirin. Onu gözetlerken müdahale etmek yerine, çevresindeki önlemleri artırabilirsiniz. Çocuğunuzu tehlikelere karşı eğitseniz de çocuk çocuktur ve yeri geldiğinde kendi istediği gibi davranacaktır. Çünkü çocuklar deneme-yanılma yöntemiyle öğrenirler. Çocuğunuzun yeni şeyler denemesine engel olmayın. Hayati tehlikesi önlendikten sonra kendi hatalarından ders çıkarmasına müsaade edin.

Çocuğunuza iyi örnek olmaya çalışın. Siz onu ne kadar gözlemliyorsanız, çocuğunuz da sizi o kadar gözlemliyor ve sizden yeni şeyler öğreniyor olacaktır. Bu nedenle ona öğretmeye çalıştığınız emniyet kurallarını siz de uygulayın. Kendi yapmadığınız bir şeyi çocuğunuzun yapmasını beklemek yanlış olabilir.

Çocuklar tuvalet eğitimine nasıl hazırlanır ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler