Çocuğunuzu Tuvalet Eğitimine Hazırlamak İçin Yapılabilecekler

Çocuğunuzun tuvalet eğitimine başlamak için uygun zamanda olduğuna karar verdiyseniz, onu bu duruma alıştırmak için yapacağınız bazı şeyler bu süreçte faydalı olabilir.

Çocuğunuzu Tuvalet Eğitimine Hazırlamak İçin Yapılabilecekler

Tuvalet eğitiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Çocuğunuzu bir süre gözlemleyip onun tuvalet eğitimi için hazır olduğuna ve bu eğitime başlamaya karar verdiyseniz, eğitime başlamadan önce uygulayacağınız bazı basit yöntemler çocuğunuzun bu sürece daha da kolay adapte olmasını sağlayabilir. Ancak çocuğunuz için yeni bir bakıcı tutmanız, yakın zamanda başka bir eve taşınmayı düşünmeniz tuvalet eğitimini ertelemenize neden olabilir. Ayrıca çocuğunuzda bir sağlık problemi varsa tuvalet eğitimine başlamak için bir süre daha beklemek faydalı olacaktır.

Eğer bütün koşullar uygun görünüyorsa, lazımlık gibi onun tuvalet alışkanlığı kazanması için gerekli materyalleri kullanarak bu işi kolaylaştırabilirsiniz. Yakında anne ve baba gibi tuvaleti kullanabileceğini veya iç çamaşırı giymesinin ne kadar iyi olacağını ona vurgulayarak çocuğu bu sürece alıştırmaya çalışabilirsiniz. Ancak hâlihazırda kullandığı bezi fazlaca kötülerseniz çocuğunuzun tuvalet eğitimi için düşmanca bir tavır takınmasına sebep olabilirsiniz.

Tuvalet eğitimi için lazımlık kullanmak gerekir mi?

Çocuğunuza bir lazımlık satın alıp onu tuvalet eğitimine başlatmadan önce lazımlık kullanımı konusunda çeşitli kaynaklardan bilgi almanız faydalı olacaktır. Bu konuda çocuklar için hazırlanmış kitapları da edinip onlarla birlikte okumanız, bu sürece çocuğunuzun ısınmasını sağlayabilir. Ardından, çocuğunuz için sağlam, dayanıklı bir lazımlık veya benzer bir ürün satın alıp lazımlığa çıkmayacak şekilde onun ismini yazarak ve lazımlığın ne işe yaradığını çocuğunuza anlatarak eğitime başlamak için ilk somut adımı atabilirsiniz. Eğer çocuğunuz anne ve babasının kullandığı tuvaleti kullanmak istiyorsa ona, normal tuvaletlerin üzerine koyulabilen bir tuvalet oturağı alabilirsiniz. Çocuğunuzun tuvalet esnasında rahat olması, korkuya kapılmaması ve çocuğun size ihtiyaç duymadan inip çıkabilmesi için sağlam ve uygun özellikleri olan bir ürün almaya dikkat etmelisiniz.

Çocuğun lazımlığa alışması için lazımlık boşken onu bir odadan diğerine taşımasına, tuvalet ihtiyacı dışında da lazımlığın üzerine oturmasına izin vererek çocuğunuzun lazımlığa alışmasını sağlayabilirsiniz. Çocuğunuz, lazımlığa yeterince alıştığında lazımlığın amacına uygun kullanımı sırasında kendini daha rahat hissedecektir.

Bu süreçte bez kullanımı hâlâ devam edecektir. Çocuğunuzun bezini, eğer mümkünse tuvalette değiştirerek bu yeni ortama onun alışmasını, beze yaptığı dışkı ile tuvalet arasındaki bağlantıyı kurmasını sağlayabilirsiniz. Çocuğun gün içinde iletişimde bulunduğu herkes, tuvalet ihtiyacı için “çiş yapmak, kaka yapmak, dışkılamak, idrara çıkmak” gibi belirleyeceğiniz aynı kelimeleri kullanırsa çocuğunuzun durumu anlaması daha kolaylaşacaktır.

Yukarıda bahsedilen basit uygulamalarla, çocuğunuzu tuvalet eğitimine hazırlamanız bu süreci daha da kolaylaştırmanızı sağlayacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0