Çocuğunuzu Onsuz Geçireceğiniz Tatile Hazırlayın

by Bebek Melekleri

Çocuğunuzu onsuz geçireceğiniz tatile hazırlamalısınız. Çocuk sahibi olduktan sonra onsuz çıkacağınız ilk tatile çocuğunuzu da hazırlamak önemlidir. Yokluğunuzda çocuğunuzun güven problemleri yaşamaması için birkaç ufak detaya dikkat etmeniz gerekebilir.

Çocuk sahibi olmuş ebeveynler uzun süredir tatil yapmayı unutmuş durumda olurlar. Çocukları olmadan bir yere gitmek için hem kendilerinin hem de çocuklarının hazır olmasını beklerler ve o zamanın gelmesi çok uzun sürebilir. Aslında herkes gibi yeni ebeveynlerin de tatile ihtiyacı vardır. Hatta belki herkesten daha fazla buna ihtiyaç duyabilirler çünkü çocuk sahibi olmak insanın kendine vakit ayırmasını önleyen bir durumdur.

İlk fırsatta bavulunuzu toplamadan önce çocuğunuz için dikkate almanız gereken birkaç durum olabilir. Siz evden uzun bir süre gitmeden önce çocuğunuzu yokluğunuza alıştırmanız gerekir. Örneğin çocuğunuz daha önce siz olmadan bir gece geçirmediyse hafta sonu yalnız bırakmayın ya da bir hafta sonunu siz olmadan geçirmemiş çocuğunuzu bir hafta yalnız bırakmayın. Yani uzun bir tatile gitmeden önce çocuğunuzu sizsiz kalmaya alıştırın ama bunu yavaş yavaş yapmanız gerekir.

Tatilinizi çok uzatmamaya çalışın. Tatil yapacağınız yerin evinizden çok uzak olmamasına dikkat edin. Tatil yapacağınız yere gidiş süresini kısa tutmak dönüşlerde size bir gün kazandırabilir. Tatil yapacağınız sırada çocuğunuzun alışkanlıklarında büyük değişiklikler yapmamaya çalışın. Mesela tatile çıkmadan önce çocuğunuzun yatak alışkanlıklarında ve beslenme düzeninde yapacağınız değişiklikleri tatil sonrasına erteleyebilirsiniz.

Çocuğunuzu onsuz geçireceğiniz tatile nasıl hazırlarsınız?

Çocuğunuzun siz yokken kiminle kalacağı da önemli bir ayrıntıdır. Eğer bir bakıcıya bırakacaksanız bunun planlamasını daha önceden yapın ve çocuğunuzun siz gitmeden bu yeni kişiye alışmasını sağlayın. Ama çocuğunuzun yeni tanıyacağı biri yerine daha önceden tanıdığı ve birlikte vakit geçirmeyi sevdiği birine bırakmanız daha faydalı olabilir. Büyükanne ve büyükbabalar bu iş için uygun olabilir. Siz gitmeden önce çocuğunuza bakacak kişiye çocuğunuzun günlük alışkanlıkları hakkında bilgilendirin. Hatta mümkünse gitmeden bir iki gün önce sizinle birlikte kalmasını sağlayın ve günlük düzeninizi gösterin. Çocuğunuza bakacak kişiyi siz yokken çocuğunuzun beslenmesinde ve günlük düzeninde değişiklik yapmaması konusunda uyarın.

Gidişinizin çocuğunuz için sürpriz olmaması için ona gideceğinizi önceden söyleyin. Sakin, açıklayıcı bir dille gidiş-dönüş zamanlarınızı ve neden gitmeniz gerektiğini anlatın. Böylece çocuğunuza sizin gidişinize hazırlanması için zaman tanımış olursunuz. Tatil hazırlıklarınızı çocuğunuzun önünde yapmamaya çalışın. Bavulunuzu çocuğunuz uyurken yapın. Tatile gidiş telaşını çocuğunuza belli etmemeye çalışın. Çocuğunuz, sizin telaşınızı izlerken aranızda bir mesafe oluştuğunu düşünebilir. Çocuğunuza siz gittikten sonra gerçekleştirebileceği planlar yapın. Örneğin anneannesiyle bir akvaryum gezisi yapabilir. Çocuğunuza siz yokken eğlenebileceğini ve bunda bir sorun olmadığını anlatın.

Evden çıkarken çocuğunuzun bir reaksiyon göstermemesi neredeyse imkânsızdır. Muhtemelen ağlayacaktır ya da arkasını dönerek size küsecektir. Çocuğunuza en yakın zamanda döneceğinizi söyleyerek ona güvence vermeye çalışın. Tatile gittikten sonra, gittiğiniz yerden küçük hediyeler gönderebilirsiniz. Bunları saklaması için çocuğunuza küçük bir kutu vermek güzel olabilir. Tatiliniz boyunca gün içerisinde çocuğunuzla iletişimde olmanızın da oldukça faydası olacaktır. Günün belirli saatlerinde çocuğunuzla telefonda konuşabilir ya da görüntülü arama yapabilirsiniz. Böylece evde olmasanız bile çocuğunuzun size yakın hissetmesini sağlayabilirsiniz.

İlk seyahatinizi yaptıktan sonra evden diğer uzaklaşmalarınız daha kolay olabilir. Yaptığınız seyahatler sıklaştıkça ve çocuğunuz döndüğünüzü gördükçe size daha az sorun çıkaracaktır. Ama bunlara rağmen her seferinde çocuğunuz sizden ayrılmakta zorluk çekiyorsa, siz yokken nasıl bir ortamda bulunduğunu bir değerlendirin. Bakıcısıyla ya da çocuğunuza bakan akrabalarınızla arasında bir sorun olup olmadığını kontrol edin. Eğer hiçbirinde sıkıntı yoksa çocuğunuz olmadan tatile çıkmamaya çalışın. Çocuğunuz biraz daha büyüdüğünde onunla birlikte seyahat edebilirsiniz.

İş seyahatleriniz çocuğunuzun bakımına engel olmasın ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler