Çocuğunuzu Mevsimine Göre Giydirmek İçin Öneriler

Soğuk-sıcak dengesindeki dalgalanma pek çok hastalığın sebebi olabilir. Bu sebeple çocuğunuzun giyimi konusunda vücut sıcaklığını mevsimlere göre dengede tutmak için bazı tavsiyeleri dikkate almanız faydalı olacaktır.

Çocuğunuzu Mevsimine Göre Giydirmek İçin Öneriler

Çocuklar hangi mevsimde nasıl giydirilmeli?

Yaz, çocukların giyimi konusunda çok fazla düşünülmesi gerekmeyen bir mevsimdir. Yaz mevsiminde seçilecek kıyafetlerin güneş ışınlarını soğurmayacak açık renkli kıyafetler olması terlemeyi azaltabilir. Seçilen kumaşların da hava alan, serin tutacak, hafif kumaşlar olması idealdir. Yazın önemli olan çocuğunuzu güneşin zararlı etkilerine karşı korumak ve sıcaklamasını engellemektir. Bunun için güneş altında kalacağı sürede güneş gözlüğü ve gölgelikli bir şapka kullanmanız faydalı olacaktır. Çocuğunuzu yazın güneşe çıkarırken kıyafetle örtülü olan bölgelere de güneş koruyucu sürmeniz gereklidir. Çünkü ince ve yapılı açık renkli kıyafetler UV ışınlarının geçirir.

Kış mevsimindeyse durum yazın olduğu kadar kolay değildir. Çocuğunuzu evin ısısını kontrol altında tutarak soğuğun zararlı etkilerine karşı koruyabilirsiniz. Ancak dışarı çıkmak gerektiğinde soğuktan korunmanın tek yolu sıkıca giyinmektir.

Vücut sıcaklığını dengede tutmak için çocuklar nasıl giydirilmeli?

Çocuğunuzu soğuk havaya karşı korumak istiyorsanız en önemli olan şeyin başını sıcak tutmak olduğunu unutmayın. Çok soğuk havalarda vücut ısısını kaybetmemek için yünlü bir bere tercih edebilirsiniz. Yağmurun olduğu günlerdeyse su geçirmez bir yağmurluğun kapüşonundan faydalanabilirsiniz. Boynu korumak da başı korumak kadar önemli olduğu için mont tercihini boynunu saracak bir model tercih edebilirsiniz veya kaşındırmayan ve sıcak tutacak bir atkı kullanabilirsiniz.

Ayakları sıcak tutmak da baş kadar önemlidir. Karlı bir günde ince tabanlı bir ayakkabı ayakların donması gibi çok ciddi sorunlara sebep olabilir. İçine soğuk havayı ve suyu geçirmeyen botlar kış mevsimi için idealdir. Bu özelliklere sahip olan botlar genellikle gramaj olarak ağır olacağı için çocuğunuzun yürüyüşünü etkileyebileceğinden hafif olmasına da özen gösterin. Çok soğuk günler için botun içine giyilecek çorap tercihini daha kalın ve termal olanlardan yana kullanabilirsiniz.

Eller soğuk havadan en çok etkilenen yerlerdendir. Çok soğuk havalarda donma riskiyle karşı karşıya kalmamak için karla temas edilmeyecek dahi olsa çocuğunuzun eldiven kullanmasını sağlayın. Karla oynayacağı zaman içine su almayan malzemeden yapılmış eldivenleri tercih edin.

Kışın giyinmenin püf noktası olası bir sıcaklık artışında üzerinizdeki hafifletebilecek biçimde giyinmektir. Bu sebeple çocuğunuzu kat kat giydirerek sıcaklık artışında terlemesini engelleyebilirsiniz.

Çocuğunuzu mevsime göre giydirirken baz almanız gereken kendi giyiminizdir. Çok fazla üşüyen veya çok fazla terleyen biri değilseniz çocuğunuza sizin giydiğiniz gibi kıyafetler giydirmeniz yeterli olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0