Çocuğunuzu Güneşten Koruyun

Güneş ışığı sağlık açısından büyük önem taşıyor. Kemik ve doku sağlığı açısından çok gerekli olan güneş ışınlarından doğru faydalanmak oldukça önemlidir. Çocukların cildi çok hassas olduğu için güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı da ekstra korunmaya ihtiyaç duyarlar.

Çocuğunuzu Güneşten Koruyun

Çocukların bronzlaşması sağlık mı?

Güneş ışığının bilinen birçok faydası vardır. Ancak günümüzde ozon tabakasında meydana gelen incelme sebebiyle güneşten korunmak konusunda çok dikkatli olunması gerektiği yapılan araştırma sonuçlarında ortaya konmuştur. Cildi yaşlandırıcı etkisi olan UVA ve cilt yanıklarına sebep olan UVB ışınlarından korunmak artık herkes için zorunluluk hâlini almıştır. Bu iki ışın da cilt kanserine sebep olabilir. Bu durum çocukların cildinin daha hassas olması sebebiyle daha fazla korunmalarını gerekli kılar.

Sıcak bir yaz gününde veya karlı bir kış tatilinizde çocuğunuzun cildinde güneş yanığı olması uzun vadede büyük sorunlara yol açabilir. Çocukların cildi güneş ışınlarının zararlı etkilerine karşı yetişkinlere kıyasla daha savunmasızdır. Güneş ışığından bronzlaşmak hiçbir zaman sağlıklı bir durum değildir. Bronzlaşmak aslında bir cilt hasarıdır.

Çocuğunuzu güneş ışınlarından korumak istiyorsanız mevsim gözetmeksizin evden dışarı çıkarmaya başladığınız ilk andan itibaren korumaya başlamalısınız. Yalnızca deniz kenarında değil karlı bir alanda da güneş yanıkları ortaya çıkabilir. Yansıma sebebiyle karlı günlerde meydana gelen güneş yanıkları daha ciddi olabilir.

UVA ışınları camdan geçebildiği için güneşli bir günde çocuğunuzla arabanızla gezintiye çıktığınızda güneş koruyucu kullanmayı ihmal etmeyin. Güneş koruyucu kullanmayı alışkanlık hâline getirmeniz tavsiye edilir. Çocuğunuz için uygun güneş koruyucusunu doktorunuza veya size en yakın eczaneye danışarak alabilirsiniz.

Çocuğumu zararlı güneş ışınlarından nasıl korumalıyım?

Çocuğunuzla dışarı çıkacağınız zamanı seçme konusunda özenli davranarak da onu koruyabilirsiniz. Güneş ışınlarının en etkili olduğu öğle saatleri geçtikten sonra dışarı çıkmanız idealdir. Ne zaman çıkmanız gerektiğini kestiremiyorsanız gölge boyunuza bakın. Gölgenizin boyunuzdan kısa olduğu her an çocuğunuz için zararlıdır.

Çocuğunuzla parka gittiğinizde gölgede oynaması konusunda onunla anlaşın. Güneşin zararlı etkilerini çocuğunuza da anlatın. Kendini koruyacak kadar büyük olmadığı için yine de tedbiri elden bırakmayın. Çocuğunuzu güneşe çıkarırken güneşten koruyacak kıyafetler tercih edin. Sahildeyken çocuğunuzu korumak için şemsiye kullanın.

Sizin çocuğunuzla ilgili aldığınız önlemlerden çevrenizdekilerin de haberdar olması devamlılık açısından önemlidir. Çocuğunuzu emanet ettiğiniz aile büyüklerini veya bakıcısını da aldığınız önlemler hakkında bilgilendirmeniz faydalı olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0