Çocuğunuzu Çevresindeki Tehlikelere Karşı Bilinçlendirin

Küçük çocuklar, kendileri için tehlikeli olabilecek çevresel faktörlerin henüz farkında olamayabilirler. Onları bu konuda olabildiğince erken eğitmek, kendilerini bu tehlikelerden koruyabilmeleri açısından önemlidir. Çocuğunuzu bilinçlendirmenin önemi hakkında daha fazla bilgiyi yazımızda bulabilirsiniz.

Çocuğunuzu Çevresindeki Tehlikelere Karşı Bilinçlendirin

Küçük çocuklar için tehlikeli olabilecek çevresel faktörler nelerdir?

Çocuklar çevrelerini keşfetmeyi severler ve oldukça meraklıdırlar. Bu merakları, onları olası kazalara karşı daha açık hâle getirir. Küçük çocuklar onlar için tehlikeli olabilecek şeylerin farkında değildirler bu nedenle kendilerini kazalara karşı koruyamazlar. Çocuğunuzu, etrafındaki tehlikelere karşı bilinçlendirerek kazalara olan yatkınlıklarını düşürebilirsiniz.

Çocuğunuza uyarıcı kelimeler öğretmeye çalışın. Daha sonra kaza riski bulunan durumları nedenleriyle birlikte ona düzgün bir dille anlatın. Çocuğunuz zamanla bu uyarıcı kelimeleri, tehlikeli maddelerle bağdaştırmaya başlayacak ve kendini onlardan uzak tutacaktır. Fakat bu konuda her zaman başarılı olamayabilirsiniz. Çocuğunuz bazı tehlikeleri deneme-yanılma yöntemiyle öğrenmek durumunda kalabilir.

Kesici aletler kullanırken bunları çocuğunuza gösterin ve can yakabileceğini anlatın. Çocuğunuzun sizi daha iyi anlayabilmesi için bıçağın ya da makasın ucuna dokunarak canınız yanmış gibi yapabilirsiniz. Bu aletlerin sadece yetişkinler tarafından kullanılabileceğini de mutlaka belirtmeye çalışın. Çocuğunuzun yaşı ilerledikçe ve ince motor becerileri geliştikçe gözetiminiz altında bu aletleri nasıl kullanacağını öğretebilirsiniz.

Çocuğumu tehlikelere karşı nasıl bilinçlendirebilirim?

Küçük çocuklar yetişkinler gibi sıcak-soğuk kavramlarını bilmezler. Onlara bu kavramları öğretmeye çalışın. Çocuğunuzun bunu konuşarak anlaması biraz zor olabilir. Bu neden canını yakmayacak bir suya parmağını batırabilir ya da sıcak bir fincana dokundurarak bu kavramı öğrenmesine yardımcı olabilirsiniz. Sıcağın ne olduğunu ona gösterdikten sonra yanık oluşturacak eşyaları ona göstererek “Bu sıcaktır. Dokunursan canın yanabilir.” diyerek açıklama yapabilirsiniz.

Emekleyen ve yürümeye yeni başlayan çocuklar için yükseltiler, merdivenler tehlikelidir. Yeni yürüyen çocuklar için bazen aşağıya inmek, yukarıya çıkmaktan daha zor olabilir. Üçten fazla basamaklı merdivenlerin önüne küçük kapılar koyarak önlem alabilirsiniz. Çocuklarınızın merdivenlerden daha kolay inmeyi öğrenmeleri için onlarla birlikte pratik yapabilirsiniz. Tırabzanları nasıl kullanacağını gösterebilirsiniz.

Bazı çocuklar suyla oynamayı severler. Fakat çocuğunuza, suyun tehlikeli olabileceğini öğretmeye çalışın. Yalnızken suya girmesine izin vermeyin. Islak mekânlarda kayıp düşebileceği tehlikesini ona anlatın. Bebekler, öğrenmeye ilk önce maddelere dokunarak ve onları ağızlarına atarak başlarlar. Bebeğiniz bir şeyleri ağzına atmaya yatkınsa etrafta küçük oyuncaklar ve eşyalar bırakmamaya gayret edin. Boğazına kaçabilecek maddeleri ona gösterin ve tehlikeli olabileceğini söyleyin. Çocuğunuza sadece otururken yemek yedirin ve ağzında yemek varken konuşmamasını öğütleyin.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0