Çocuğunuzla Yatakları Ayırmak

Çocukların ebeveynleri ile belli bir döneme kadar birlikte yatmaları güven hissini tatmin edeceği için faydalı olabilir. Ancak bu dönem geçtikten sonra hâlen aynı yatakta yatmak çocuğun psikolojisi açısından ileride problemlere yol açabilir. Bu nedenle çocuklarıyla yataklarını ayırmak isteyen anne ve babalar, bunu bazı konulara özen göstererek ve çocuğu olumsuz etkilememeye dikkat ederek yapmalıdır.

Çocuğunuzla Yatakları Ayırmak

Yatağı ayırırken neye dikkat etmeliyiz?

Anne ve babaların çocuklarını ayrı yataklarda yatmaya ikna etmesi zorlu bir süreç olabilir. Ancak doğru bir yaklaşımla çocuğu olumsuz etkilemeden bunu başarmak mümkündür. Belli bir süre çocuğunuzu ayrı yatmak için ikna etmeye çalıştığınızda genellikle ısrarlı karşı çıkışlarıyla karşılayabilirsiniz. Bu durumda amacınıza ulaşmanız için yapmanız gereken şey tutarlı ve kararlı olmaktır. Eğer çocuğunuzun kontrol edilmez bir endişe hâli veya ağlama krizleri geçirdiğini görüyorsanız tekrar yatağınıza almak onda farklı yorumlamalara yol açabilir. Çocuk ağlayarak her gece bunu başarabileceğine inanarak bunu sürekli hâle getirebilir. Bu nedenle aileler böyle bir durumda çocuklarını nasıl sakinleştirecekleri konusunda bilgili olmalıdır. Ayrı yataklarda yatma kararı aldığınızda bu konuyla ilgili gerekli araştırmaları yapmanız ve süreci nasıl kontrol edebileceğinize hâkim olmanız tutarlı davranabilmeniz için önemlidir. 

Yatağı ayırırken neye dikkat etmeliyiz?

Çocuğunuzla ayrı yataklarda yatmaya karar vermeden önce bu durumun devam etmesinin kim tarafından talep edildiğini tespit etmelisiniz. Eğer anne ve babalar olarak siz çocuğunuzdan ayrılmaya gönüllü olmadığınız için bu süreç bu şekilde devam ediyorsa öncelikle kendinizi ikna etmelisiniz. Sizin çocuğunuzu buna alıştırma döneminde endişeli olmanız onu da olumsuz etkileyecektir.

Çocuğunuz kendini başka bir yerde güvende hissetmediği için ayrı yatmaktan kaçınıyor olabilir. Bu gibi bir durumda bir süre odaları değil yatakları ayırmakla işe başlayabilirsiniz. Bu süreci kademeli olarak devam ettirmeniz size yardımcı olabilir. Çocuğunuzun yatacağı yerin konforlu ve mutlu hissedeceği bir yer olması önemlidir. Eğer çocuğunuzu başka bir odaya geçirecekseniz odasının dekorasyonu hakkında ona söz hakkı tanımayı deneyin. Böylelikle kendine ait bir odada yatmaya hevesli hâle gelmesi olasıdır.

Ayrı odada yatan çocuğunuz bu duruma adapte olmakta zorluk çekebilir. Gece korkuları yaşayarak ağlayabilir. Böyle durumlarda yanında olduğunuzu hissettirerek sakinleştirmeyi ve uyuyana kadar onunla kalmayı deneyebilirsiniz. Ayrı yataklarda yatma süreci çocuk ve ebeveynleri zorlasa da gerekli adımlar doğru biçimde atıldığında daha kolay hâle gelebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0