Çocuğunuzla Aynı Yatakta Yatmanın Artıları ve Eksileri

Anne ve babaların pek çoğu çocuklarından ayrı kalmaktan hoşlanmadıkları için birlikte yatmaya sıcak bakarlar. Bu durum çocuğu psikolojik açıdan kimi yönlerden olumlu etkilerken bazı yönlerden de olumsuz etkilemektedir.

Çocuğunuzla Aynı Yatakta Yatmanın Artıları ve Eksileri

Çocukla aynı yatakta yatmanın zararları nelerdir?

Çocuklarla birlikte uyumanın pek çok artı ve eksi yanı vardır. Olağan olumsuzlukların çoğunun ortaya çıkış nedeni birlikte uyuma süresinin uzamasından kaynaklanır. Bebeklik döneminde birlikte yatmak bir süre sonra terk edildiğinde olumlu olabilse de daha ileriki yıllarda bu davranışı sürdürmek olumsuz etkilere sebep olur. Bu nedenle anne ve babayla yatmakta olan çocuk, bağımsızlık kazanması gereken dönemde ayrı yatmaya alışmalıdır. Bağımsızlık kazanılması gereken süreç genellikle çocuğun benliğinin fark edilmeye başlandığı iki yaş dönemidir. Eğer bu dönemden sonra çocuğu etkileyen ve ailesine bağlı olmasını gerektiren büyük bir olumsuzluk yoksa çocuk kolayca sürece uyum sağlayacaktır.

Çocukla ayrı yatmak konusunda pek çok uzman farklı görüşe sahiptir. Kimileri daha bebeklikte yatakları ayırmayı savunurken kimileri bunun iki yaş itibariyle olması gerektiğini söyler. Bebeklik döneminden itibaren ayrı yatmayı savunan uzmanlarının çoğunun gerekçeleri güvenlik konusudur. Bebek, kendini savunamayacak kadar küçük olduğundan ebeveynlerin, uyku sırasında harekelerini kontrol edemeyip bebeklerini ezmeleri gibi sorunlar yaşanması olasıdır. Bu nedenle bebekle aynı yatakta yatmak bu gibi endişelere mahal verdiğinden sakıncalı bulunur. Ayrıca bebeğin ve ebeveynlerin uyku kalitesini olumsuz etkileyeceği için de önerilmemektedir. Bunun yerine kontrollü olmak açısından bebekle aynı yatak yerine ortak oda paylaşımı önerilir.

İki yaş itibariyle bebeği farklı bir oda veya yatakta yatırmak da uzmanlarca savunulan bir görüştür. Çocuklar bağımsızlıklarının farkına vardıkları iki yaş dönemi itibariyle yalnız kalmayı daha kolay kabul edebilir. Önceki aylarda anne ve çocuk arasında güvenli bir bağ kurulduysa çocuklar bu süreci kolaylıkla atlatabilir. Çocukla ayrı yatakta yatmak daha ileriki dönemlere bırakıldığında daha büyük problemlere yol açabileceğinden bu dönemde halledilmesi olumlu olabilir. Ayrı yatma kararını sonraki yaşlara bırakmak çocukta terk edilme hissini oluşturabilir.

Çocukla aynı yatağı paylaşmanın ebeveynler açısından değerlendirildiğinde en büyük eksisi mahremiyettir. Çocukla birlikte yatılan bir yatakta özel hayatın düşünülmesi mümkün olmayacağından eşler arasında problemler yaşanabilir. Ancak asıl olarak çocuktan ayrı yatmak onun bağımsızlığını kazanması için önemlidir. Bu tip bir davranış ileriki dönemlerde çocuğun sizden ayrı kalması gereken her durumda sorun yaşamasına neden olabilir.

Çocukla aynı yatakta yatmanın faydaları nelerdir?

Çocuklar ailelerine yakın olduklarında kendilerini huzurlu ve güvende hissederler. Ağlama krizlerinin çözümü, sakinleşme veya gece korkularının atlatılması bir süre ailesiyle yatan çocuklar için daha kolay olur. Uykuya dalma süreleri daha kısadır ve uykuda daha rahat olabilirler. Bu artıları da göz önünde bulundurarak çocuğunuz ve sizin için doğru zamanı kendiniz belirlemelisiniz. Yatakları ayırma sürecini kontrollü biçimde ve çocuğu olumsuz etkilemeden yönetmelisiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0