Çocuğunuza Zarar Verebilecek Ev Eşyaları ve Nesneler

Evdeki eşyaların çoğu küçük çocuklar için tehlike oluşturmaktadır. Sizin için hazırladığımız yazı, çocuğunuzu bu tehlikelerden nasıl koruyacağınıza dair fikir edinmenizi sağlayabilir.

Çocuğunuza Zarar Verebilecek Ev Eşyaları ve Nesneler

Evde çocuğa zarar verebilecek eşyalar neler?

Ev içindeki mobilyalar ve ufak nesneler meraklı çocuklar için çok cezbedici olabilirler. Buldukları her şeye dokunmak isteyip onları ağızlarına sokabilirler. Alacağınız ufak önlemler ve yapacağınız küçük değişimler, kaza risklerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Evinizde camlı masalar yerine kolay kırılmayan malzemelerden yapılan masaları tercih edebilirsiniz. Camlı masalarınız varsa bunları kaldırın ya da üzerlerine kalın örtüler örtün. Masalarınız camdan olsa da olmasa da çocuklarınızın masa üzerlerine çıkmasına izin vermeyin. Keskin köşelere ve kenarlara sahip eşyalarınızı, silikon kenarlıklar kullanarak daha güvenli bir hâle getirebilirsiniz. Yerlerde kaymayan halı ve kilimleri tercih edin. Eğer mevcut olanlar kayıyorsa altlarına çift taraflı bant yapıştırarak kaymalarını önleyebilirsiniz. Evdeki çöp kutularının kapaklarına da mutlaka emniyet kilitleri takın.

Ağır süs eşyalarınız varsa, bunları çocuğunuzun çekip düşüremeyeceği yerlere koyun hatta mümkünse ortadan kaldırın. Yerlerde küçük nesneler bırakmayın. Kabloları dağınık bırakmamaya çalışın. Yere dökülenleri hemen silin. Böylece çocuğunuzun kayarak ya da takılarak düşmesini ve yerde bulduklarını ağzına atmasını önleyebilirsiniz.

Baktığınız bitkileri çocuğunuzun ulaşamayacağından emin olduğunuz yerlere koyun. Eğer baktığınız bitki zehirliyse ve kaldırmanız mümkün değilse bir süre arkadaşınıza verebilirsiniz. Evinizin içinde yirmi litre ve daha fazla su alabilen kapları dolu bırakmayın.

Çocuğunuzun oyuncaklarını sandıkta saklıyorsanız, sandığın kapağına emniyet kilitleri takabilirsiniz. Böylece çocuğunuz elini sıkıştırmaz. Ama sandık yerine kartonlar ya da bez kutular kullanmanız daha güvenli olabilir. Çocuğunuzun yatağının kenarlarına uyurken ya da yatakta oynarken düşmemesi için korkuluklar takabilirsiniz. Yatağı mümkün olduğunca alçak seçmeniz de çocuğunuzun emniyeti için daha iyi olacaktır.

Çocuğumu evdeki tehlikelerden nasıl korumalıyım?

Evinizde bulunan ufak nesneler de çocuklarınız için tehlike kaynağıdır. En tehlikelileriyse kesici ve delici aletlerdir. Bıçak, makas, jilet, sivri uçlu kalem gibi nesneleri ortada bırakmayın. Mümkünse kilitli dolap ve çekmecelerde saklayın. Çocuğunuzun yutabileceği kadar küçük nesneleri de ortalıkta bırakmamaya dikkat edin. Küçük nesneler, çocuğunuzun boğazına takılarak boğulmalara neden olabilirler.

Kibrit kutusu, çakmak gibi alevli maddeler, cam gibi kırılabilecek eşyalar, ilaçlar ve kimyasal ürünler ve her türlü silahlar evinizde bulundurmamanız, bulundursanız dahi çok iyi saklamanız gereken eşyalardandır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0