Çocuğunuza Karşı Açık Olun

by Bebek Melekleri

Çocuğunuza karşı açık olmak çok önemlidir. Mutsuz olduğunuzda bunu çocuğunuzdan saklamayın. Mutsuzluk ve depresyon çocuğunuza zarar vermenize sebep oluyorsa bir uzmana danışın.

Hiçbir ebeveyn, bebeğine vurmayı istemez. Bu bir öfke patlamasıdır. Aniden gelişir ve sonunda mutlaka pişman olunur. Bunu sık tekrarlamak büyük bir tehlikenin işaretidir. Çocuğunuza çok ciddi zararlar vermeseniz bile vurmanız, fiziksel ve duygusal olarak zarar görmesine sebep olabilir. Bu öfke patlamaları ciddi bir sonuç doğurmadan profesyonel yardım almanızda fayda vardır. Bebeğinizin doktoru, kendi psikiyatrınız ya da aile hekiminizden konuyla ilgili yardım isteyebilirsiniz.

Çocuğunuza karşı açık olmak neden önemlidir?

Öncelikle şiddet eğiliminize sebep olan faktörü bulup bu sorunu çözmeye çalışmalısınız. Kontrolünüzü kaybetmenize sebep olan şey alkol, iş stresi ya da sürekli kullandığınız psikolojik ilaçlar olabilir. Aynı eğilim eşinizde de varsa vakit kaybetmeden aile terapistine gitmeniz faydalı olacaktır.

Zaman zaman depresyonda olabilirsiniz. Kendinizi iyi hissetmediğiniz, mutsuz olduğunuz zamanlarda gülmek zorunda kalmak sinir bozucu olabilir. Böyle zamanlarda bu duygularınızı çocuğunuzdan saklamak mümkün olmayabilir. Kendinizi suçlu hissederek daha da kötü olabilirsiniz. Bu yüzden duygularınızı kontrol etmenizde fayda var. Moraliniz bozuksa bunu çocuğunuzla paylaşabilirsiniz. Bunu bilmesinde fayda vardır çünkü bilmemesi durumunda sizin onu sevmediğinizi düşünebilir.

Ebeveynleri mutsuz olan çocuklar kendilerini sürekli gülümsemek ve mutlu görünmek zorunda hissedebilirler. Bu da ulaşılması çok zor bir durumdur ve çocuğunuzun ileriki yaşlarda duygusal, psikolojik sorunlar yaşamasına sebep olabilir ya da mutsuz olduklarında bunu sizden ve çevresindekilerden saklamak isteyebilirler. Çocukların, hayatın bazen inişli çıkışlı olabileceğini, mutlu anlar kadar mutsuz anlarında olacağını ve bunu yakınlarıyla paylaşmak gerektiğini bilmeleri sağlıklı olacaktır. Böyle anlarda çocuğunuza “Şu an iyi hissetmiyorum ama bana sarılırsan geçer.” diyerek aynı duyguyu kendisi yaşadığında size açılmasını sağlayabilirsiniz. Mutsuz hissettiğinizde çocuğunuza açık olmanız faydalıdır fakat sürekli sıkıntılardan bahsetmeniz sizin de çocuğunuzun da canını sıkabilir. Çocuğunuz bazen “Bugün kendimi iyi hissetmiyorum.” cümlesini anlayışla karşılayabilir ama bunun sık söylenmesi çocuğunuzun gelişimini olumsuz etkiler. Sıkıntılarınızı çocuğunuza detaylı bir şekilde anlatmamanız gerekir. Ayrıca sizin mutsuzluğunuzdan çocuğunuz kendini sorumlu hissetmemelidir. Ona biraz sıkkın olduğunuzu söylerken bunun onunla hiçbir ilgisinin olmadığını söylemelisiniz. Sizi mutlu etmek de çocuğunuzun görevi değildir ve böyle hissetmemelidir.

Çocuğun yeni kardeş,ne duyabileceği olumsuz hisler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler