Çocuğunuza Hayır Diyebilmek

Aşırı esnek ya da kurallarla dolu bir evde büyüyen çocuklara sınır koymak, gelişim sürecinde zorlayıcı olabilir. Sınırlar, çocukların büyüme evresinde özellikle ebeveynlerin belirlediği kurallar bütünüdür.

Çocuğunuza Hayır Diyebilmek

Ebeveynler çocuklarına neden hayır diyemezler?

Bebeğiniz büyürken yaptığı her şey size anlamlı gelir keyif verir ancak büyüdükçe onun güvenliği ve sağlığı için kurallara hayır demenin etkisini ona aktarmak istersiniz. Bebeklerin bu dönemleri çevrelerini anlamak ve olan her şeyi keşfetmek üzerinedir. Henüz tehlikeli olan şeylerle tanışmadıklarından dolayı da çevrelerine fazlasıyla ilgi duyarlar.

Öğrenme çoğu zaman dokunarak, tutarak ya da atarak gerçekleşir. Pek çok ebeveyn çocuğuna hayır demeyi erteler çünkü bunun çocuğuyla arasına bir mesafe koyacağını düşünür. Çocuğunun talebini geri çevirdiği için de vicdani bir sorumluluk hisseder. Kısıtlanmışsa üzülüp buna karşılık olumsuz tepki verdiğinde aile her zaman doğru direnişi gösteremeyebilir. Tutarsız direnişi fark eden çocuk, bu durumu zamanla kullanabilir veya sınırları önemsemeyebilir. Eğer çocuğunuza bir kısıtlama getiriyorsanız mümkün olduğunca nedenleri ve sonuçlarını onun anlayabileceği şekilde açıklamanız faydalı olacaktır.

Çocuk eline bir cam bardak aldığında onun kırılacağını ve kırıkların bir yaraya sebep olacağını bilemez. Sadece o bardağın rengi, duruşu, şekli onun ilgi alanına girmiştir ve onunla oynama ihtiyacı duyar. Kullanacağınız “Hayır!” kelimesi sizdeki kadar bir anlam ifade etmez, bardağı alır ve oynar. Siz “Hayır o bardağı bana ver!” derken tehlikeyi yansıtmış olmazsınız, sadece kısıtlama getirirsiniz. Bu durum, özellikle sınırlar konusunda özgür bir anlayışa sahip olan dirençli çocuklarda oldukça güç bir hale gelebilir. Bunun yerine bardağın kırılabileceğini, camın kesici olabileceğini ve onda bir yaraya sebep olacağını anlatabilirsiniz. Mevcut durumun nedenleri her zaman için ona mantıklı gelmese de sizi zamanla anlayacaktır.

Çocuklarınıza bu tür durumları aktardığınızda kullandığınız dilin yalın ve anlaşılabilir olmasına özen göstermeniz de iletişiminiz açısından önemli olacaktır. Katı kurallar bütününde sınırları anlatıyorsanız çocuğunuz ile çatışmanız da kaçınılmaz olur. Sahip olduğunuz tüm imkânları onunla paylaşmayı tercih edip hayır demeyi daha az kullanmak isteyebilirsiniz. Çocuğunuzu eğer bu anlayış ile büyütecekseniz sadece alma odaklı değil, alma-verme düzeneği ile büyütebilirsiniz. Israrla istediği oyuncağı eğer ona aldıysanız ya oyuncağını başkasıyla paylaşmayı ya da oyun oynarken elindeki diğer oyuncağı, arkadaşına vermeyi anlatabilirsiniz. Böylece çocuğunuza bir sınır koymuş olup isteklerini yerine getirirken de değerlerle ilgili bir denge kurmuş olursunuz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0