Çocuğunuza Güvenli Bir Oyun Alanı Sağlayın

by Bebek Melekleri

Çocuğunuza güvenli bir oyun alanı sağlamak önemlidir. Çocuğunuzun oyun alanlarında ciddi yaralanmalar yaşamaması için ortamın güvenliğini sağlamanız gerekir. İster bahçenizdeki ister parktaki bir oyun alanının güvenli olması için gerekenleri yazımızda toparladık.

Çocuğunuzun emniyetini yeni keşfetmeye başladığı dış dünyada da sağlayabilmeniz gerekir. Bahçenize kuracağınız ya da parklarda kullanacağınız oyun alanlarının çocuğunuz için güvenli hâle getirilmesi gerçekleşebilecek ciddi kazaların önlenmesi açısından önemlidir.

Bahçenizde çocuğunuz için bir oyun alanı yapmayı planlıyorsanız sunacağımız birkaç ipucu yapacağınız alanı daha güvenli hâle getirmenizi sağlayabilir. Bahçenize salıncak, kaydırak gibi oyun aletleri koymayı planlıyorsanız, bunların çocuğunuzun yaşına uygun olup olmadığından emin olun. Daha küçük çocuklar için alçak ve plastikten yapılmış oyuncaklar seçilebilir. Fakat bunların temizliğine özen gösterin. Ayarlanabilir oyuncak seçmek de çocuğunuz büyüdükçe oyuncakları ona göre ayarlamanızı kolaylaştırabilir. Böylece sürekli yenilemek zorunda kalmazsınız.

Çocuğunuza güvenli bir oyun alanı nasıl sağlanır?

Seçeceğiniz oyuncakların 1,5 metreden yüksek olmamasına dikkat edin. Olası düşmelerde çocuğunuzun alabileceği hasarın daha az olmasını sağlayabilirsiniz. Eğer bir kaydırak alacaksanız, kaydırağın etrafında korumalıklar olmasına dikkat edin. Kaydırağın açısının küçük yaştaki çocuklar için 25-30 dereceden fazla olmamalıdır. Kaydırağın duvar, korkuluk gibi engellerden en az 2 metre uzak kurulması gerekir, aksi hâlde çocuğunuz duvara çarpabilir. Açının gereğinden fazla olması ise çocuğunuzun daha kolay hızlanmasına ve bir anda fırlamasına neden olabilir. Eğer metal bir kaydırak alacaksanız paslanmaz olmasına ve keskin kenarlarının olmamasında dikkat edin. Tahta olanlar da kıymık batmalarına neden olabilir.

Bahçenize kuracağınız salıncağın destek bacakları, zemin ve yukarıdaki direk arasında en az 1 metre mesafe olmasına dikkat edin. Mümkünse plastikten yapılan ve oturağında kemer gibi güvenlik önlemi olan salıncakları tercih edin. Salıncak zincirlerinin iyi monte edildiğinden ve yerinden çıkmayacak olmasından emin olun. Salıncakta bulunan metallerin paslanmaz malzemeden yapılmasına dikkat edin. Eğer öyle bir seçeneğiniz yoksa bu kısımları metallerin paslanmasını önleyen boyalarla boyayabilirsiniz. Tahta malzemelerin çürümemesi ve arsenik gibi zararlı maddelerin çocuğunuzla temas etmemesi için sık sık cilalayın. Salıncakta bulunan boşlukların çocuğunuzun kafasını sıkıştırmayacak ya da onu boğmayacak kadar geniş olmasına dikkat edin.

Bahçenize kuracağınız oyuncakların bakımını sık sık yapmayı ihmal etmemelisiniz. Kullanımdan dolayı ve değişen hava koşullarından dolayı vidaları zamanla gevşeyebilir, paslanmalar olabilir ve temizliğini yapmanız gerekebilir. Oyuncakları sağlam bir zemine kurduğunuzdan emin olun. Eğer betona kuracaksanız çocuğunuzun düşmeler sırasında alacağı hasarı azaltmak için üzerini yumuşak maddelerle kaplayabilirsiniz.

Eğer bahçesiz bir eviniz varsa ve böyle bir oyun alanı kurma imkânınız yoksa parklarda bulunan oyun alanlarını kullanabilirsiniz. Bu parklarda bulunan oyuncakların da yukarıda sıraladığımız emniyet önlemlerini karşılayıp karşılamadığını kontrol edin. Çocuklarınızı bakımı yapılmamış, sağlam olmayan ve paslı oyuncakları kullanmasına izin vermeyin.

Çocuğunuzla tatile çıkarken dikkat etmeniz gerekenler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler