Çocuğunuz Travma mı Geçiriyor?

by Bebek Melekleri

Travma durumu çocuğu etkileyen ve korkutan bir olay sonrasında ortaya çıkabilir. Son dönemlerde artan göç ve mültecilik durumlarıyla ilgili olarak, çocuk travmalarına çok daha fazla rastlanmaktadır. Böyle bir durumda çocuğa nasıl yaklaştığınız son derece önemlidir.

Son dönemler de artan göç ve mültecilik durumuyla ilgili olarak, çocuk travması alanında yapılan araştırmalar artmaktadır. Ülkelerinden göç eden, yeni bir yere adapte olmaya çalışan çocuklardan bazıları bu duruma ayak uyduramıyor ve olağan bir psikolojik bozukluk yaşıyorlar.

Travma durumunu, çocuğu etkileyen ve korkutan bir olay olarak tanımlayabiliriz. Eğer travma durumdan şüpheleniyorsanız davranışsal işaretlere dikkat edin, çocuğun kendisini fiziksel olarak hasta hissetmesi, yaşadığı durumu sürekli anlatması, uyku problemleri yaşaması, aileden kopmak istememesi ve travma yaşadığı için kendini suçlaması bazı belirtiler olabilir.

Bu durumu yaşayan çocuklara özellikle psikolojik sağlını koruyarak nasıl müdahalelerde bulunabiliriz? Öncelikle artık güvende olduğunu hissettirmekle başlayabiliriz, en azından travmasının güvenli bir yerde bitiğini düşünmesi için bu faydalı olacaktır. 3-6 yaş grubuyla, bir yetişkinle iletişim kurduğunuz gibi iletişim kuramayabilirsiniz bu yüzden oyun üzerinden olayın detaylarını öğrenmek daha kolay ve daha az incitici olacaktır.

Eğer üzerine normalden fazla düşerseniz çocuk bir gariplik olduğunu sezebilir. Anlayışlı fakat acıyarak davranmayın. Size duygularından bahsettiğinde önemli değilmiş gibi davranmayın, aksine duygularının ne kadar gerçek, yerinde ve anlamlı olduğunun altını çizin. Çevresindeki yetişkinleri, yeniden travmaya neden olabilecek davranışlardan kaçınmak için mutlaka bilgilendirin. Eğer yetişkin bu durumdan kaçınamıyorsa, nasıl baş edebileceği hakkında bilgilendirin.

Travmayı atlatması için kendinizi yeterli görmeyin. Bu oldukça hassas ve sadece bir uzman tarafından ele alınması gereken bir konudur. Terapi sürecine mümkün olduğu kadar erken başlayın. Travma sonucu bozukluk ve semptomları düzeltmek veya minimuma indirmek için ilaç takviyesi alsanız da hiçbir ilacın ona şefkat ve güven kadar fayda sağlamayacağını lütfen unutmayın.

Parmak emme alışkanlığı ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler