Çocuğunuz için Mutfakta Alabileceğiniz Önlemler

by Bebek Melekleri

Çocuğunuz için mutfakta alabileceğiniz bazı önlemler vardır. İçinde bulunan eşyalar nedeniyle mutfaklar küçük çocuklar için cezbedici bir mekân olabilir. Ancak gerekli önlemleri almadığınızda çocuğunuzun başına bir kaza gelmesi kaçınılmazdır. Mutfağınızı daha güvenilir hâle getirmek için kullanabileceğiniz ipuçlarını yazımızda bulabilirsiniz.

Ebeveynler, zamanlarının çoğunu mutfakta geçirdiği için çocuklar da burada daha fazla vakit geçirmek isteyebilirler. Ayrıca mutfakta bulunan eşyalar da meraklı çocukların ilgisini çeker ama mutfak, çocuklar için evin belki de en tehlikeli yeridir. Mutfak keskin aletlerle, yanığa sebebiyet verecek eşyalarla, kimyasal maddelerle adeta kazaya davet çıkarır.

Çocuğunuz için mutfakta alabileceğiniz önlemler nelerdir?

Mutfağınızda emniyeti sağlayarak hem kendiniz için hem de çocuğunuz için meydana gelebilecek kazaların önüne geçebilirsiniz. İşe ilk önce mutfakta bulunan dolaplara ve çekmecelere emniyet kilidi takarak başlayabilirsiniz. İsteğiniz dışında mutfağa girmesini önlemek için mutfak kapısını da kilitli tutabilirsiniz.

Mutfakta bulunan tüm kesici aletleri, çocuğunuzun parmaklarının sıkışabileceği eşyaları ve elektrik aletleri bu kilitli dolaplarda tutun. Çocuğunuzun herhangi bir besine alerjisi varsa ve mutfakta bu besinlerden bulunuyorsa onları çocuğunuzun ulaşamayacağı bir yerde muhafaza edin.

Çocuğunuzun tırmanarak dolaplara ulaşmasını engellemek için masa, sandalye, tabure gibi eşyaları dolap ve mutfak tezgâhından uzak tutun. Mümkünse bu eşyaların katlanabilir olanlarını tercih edin. Fakat çocuğunuzun parmaklarını sıkıştırma ihtimaline karşı gözünüzü onun üzerinden ayırmayın.

Çocuğunuzun merakını gidermek için dolaplardan birine ona zarar vermeyecek eşyalar koyarak burada oynamasına müsaade edebilirsiniz. Böylece mutfağın geri kalanına olan merakını unutmasını sağlayarak dikkatini dağıtabilirsiniz.

Yemek pişirirken ocağın arka taraftaki bölmelerini kullanmaya dikkat edin. Böylece çocuğunuzun hâlâ sıcak olan ocağa ulaşmasını zorlaştırabilirsiniz. Ocak üstünde bulunan ya da hâlâ sıcak olan tencerelerin saplarını da iç kısımlarda tutmaya özen gösterin. Çocuğunuz bu saplardan çekerek tenceredeki sıcak yemeği üstüne dökebilir.

Çocuğunuza mutfakta yemek yediriyorsanız, yemek kâsesini ondan uzak tutmaya çalışın. Çocuğunuz kucağınızdayken diğer elinizde sıcak bir şey taşımayın.

Eğer çocuğunuz siz mutfakta çalışırken rahat durmuyorsa onu emniyet kemeri olan bir mama sandalyesine oturtabilirsiniz. Önüne ona zarar vermeyecek birkaç mutfak eşyası koyabilirsiniz. Böylece mutfakta iş yaparken dalgın olduğunuz bir sırada oluşabilecek kazaları önleyebilirsiniz. Bir yandan işinizi yaparken bir yandan da çocuğunuzla konuşursanız tek hissetmeyeceğinden canının sıkılmasını önleyebilirsiniz.

Çocuğunuza güvenli bir oyun alanı yaratmak ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler