Çocuğunuz İçin Banyoda Alabileceğiniz Önlemler

Banyolar, özellikle de suyu seven çocuklar için ilgi çekici bir mekândır fakat bir o kadar da tehlikeli olabilir. Banyonuzu çocuğunuz için daha güvenilir hâle getirebileceğiniz önerileri yazımızda bulabilirsiniz.

Çocuğunuz İçin Banyoda Alabileceğiniz Önlemler

Banyoda bebekler için nasıl tehlikeler var?

Çocuklar, ilk yıllarında çok meraklı olurlar ve çevrelerini keşfetmeye çok isteklidirler. Banyolar da çocuklarda merak uyandıran yerlerden biridir. Fakat banyoda gerekli önlemler alınmadığında kazalar kaçınılmaz olabilir. Banyo içindeki emniyeti sağlamak, çocuğunuzu gözetlerken işinizi kolaylaştırabilir.

Banyo, hem kaygan yüzeyiyle hem içindeki keskin köşeli eşyalarla hem de çocuğunuz için zehirli olabilecek maddelerle tehlikeye açık bir mekândır. İşe, çocuğunuzun sizden habersiz banyoya girmesini önlemek için kapıya kilit takmakla başlayabilirsiniz. Takacağınız kancanın çocuğunuzun ulaşamayacağı yükseklikte olduğuna dikkat edin. Kilit varsa kapıyı kilitli tutabilirsiniz ama kilidi kapının üzerinde bırakmamaya çalışın. Çocuğunuz bir süre sonra kilidi açmayı öğrenebilir.

Banyoda bebek için alınabilecek önlemler neler?

Banyoyu kullanmanız gerektiği zamanlarda oluşabilecek kazalar için de önlem almanız faydalı olabilir. Düşmeleri engellemek için kaymayan paspaslar kullanabilirsiniz. Banyo içerisinde sivri köşeli eşyalar varsa buralara silikon kenarlıklar takabilirsiniz.

Banyoda küvet varsa, çocuğunuzu yıkarken tutunabilmesi için kenarlarına tutacaklar takabilirsiniz. Bu tutacakların çocuğunuzun ulaşabileceği mesafede olduğundan emin olun ve mümkünse elinin kaymayacağı maddeden yapılmış olmasına dikkat edin.

Temizlik ve kozmetik ürünlerini banyonun etrafında açık bir şekilde bırakmayın. Hepsini dolaplarda tutmaya özen gösterin. Bu maddelerin bulunduğu dolapları, mandallar yardımıyla çocuğunuzun kolayca açamayacağı bir hâle getirin.

Banyoda saç kurutma makinesi gibi elektrikli aletler kullanıyorsanız bunları da ortalıkta bırakmamaya özen gösterin ve fişe takılı olmadığından emin olun. Çocuğunuz bu aletleri su dolu küvete ya da lavaboya atabilir ve elektrik akımına kapılabilir.

Küçük çocukların derileri biz yetişkinlerden ince olduğundan ciltlerinde yanıklar daha kolay oluşur. Oluşabilecek yanıkları önlemek için evde kullandığınız suların 49°C’den fazla ısınmadığından emin olun. Eğer ısı ayarını kendiniz yapamıyorsanız musluklarınıza ısı ayarı yapan aletler takabilirsiniz. Çocuğunuzu yıkarken önce soğuk suyu sonra sıcak suyu açın ve ilk önce sıcak suyu kapatın. Suyu çocuğunuza tutmadan önce elinizle suyun ısısını mutlaka kontrol edin.

En az beş yaşına kadar çocuğunuzu küvette tek başına bırakmayın. Kullanmadığınız zamanlarda küvetin içinde hiç su kalmadığından emin olun.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0