Çocuğunun İhtiyaçlarını Doğru Yorumlama

Bebek, annesiyle olan ilişkisinde en baştan ondan ihtiyaçlarının karşılanmasını ve hislerinin doğru yorumlanmasını bekler. Bu süreçte annenin, geçmişinden gelen duygu ve düşüncelerin etkisi altında olup olmadığını farkında olması önemlidir.

Çocuğunun İhtiyaçlarını Doğru Yorumlama

Anneler çocuğunun ihtiyaçlarını doğru yorumlamak için neler yapılmalıdır?

Çocuk, doğduğu andan itibaren en yakın ilişkisini annesiyle kurar. Bu sebeple annesinden bekleyeceği davranış, herkesinkinden farklı olur. Eğer anne, geçmişten gelen can sıkıcı duyguların etkisi altındaysa bu durum ona zora sokabilir. Kurtulamadığı bu durumu, farkında olmadan bebeğine yüklediğinin de bilicinde olmayabilir.

Reddedilmeye karşı hassas olan anne neler yapabilir?

Mesela anne, geçmişinde reddedildiği bir olayla ilgili sıkıntı çekiyor ve bunu çözüme ulaştıramıyorsa bu durum ruhsal yapısında gizlenebilir. Anne böyle bir durumda bilinçsizce, sıkıntı yaşadığı durumu başkalarında arar. Aklında olanı karşısında olanda aramaya başlayabilir. Duyguyu taşımakta zorlanan anne, birilerinin de kendisi gibi hissettiğini düşünerek rahatlamaya çalışır.  

Reddedilmeye karşı hassas olan bu anne, oyun oynarken çocuğunun ona verdiği sıkılma sinyallerini alamayabilir. Aslında çocuk dinlense belki kendine gelecektir ama anne reddedilmekten hoşlanmadığı için çocuğunun oyunu bitirmesini istemeyebilir, çocuk da bu durumda iç gerçekliğiyle dış gerçekliği arasında sıkışıp kalabilir. İşte bu noktada çocuk, vücudunun istediği sakinliğe ulaşamadığı için huysuzlaşır. Huysuzlaşan çocuk, annede istenmediğine dair daha yoğun bir duygu oluşturursa aralarındaki ilişki hasar görebilir.

Verilen örnekte görüldüğü gibi, anne zihinsel sürecini bebeğinin zihninden bağımsız düşünmezse, aralarındaki ilişkiye zarar verebilir. Annesinden doğru sinyalleri alamayan bebek, iletişim kurmak yerine annesinden uzaklaşıp asabi bir çocuk olabilir. Bu yüzden anne, çocuğunun isteklerini doğru yorumlayabilmek için önce kendisini tanımaya özen göstermelidir.

İçindeki problemi çözemeyen anne, çocuktan aldığı duyguları işlemekte zorlanabilir. Çocuğun vermek istediği mesajı alamaz, kendi düşüncesine göre hareket eder.  Bu durumda çocuk, daha çok kendi içine çekilir ve anne de zamanla, çocuğunun kendisini istemediği düşüncesini onaylar. Yani ön yargılarını, katlanamadığı duygularını çocuğuna aktarmış olur.

Anne, davranışlarını kontrol altına alabilmek, sağlıklı karar verebilmek için kendi duygularını, çözemediği meselelerini ve bebeğinin ihtiyaçlarını doğru anlayabilmelidir. Çocuğunun ihtiyaçlarını karşılayabilmek için annenin zihninin temiz olması tavsiye edilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0