Çocuğunu Düşünen Anne

Bir bebeğe sahip olmak, anne olmak için yeterli değildir. Gerçek anlamda anne, bebeğine zihninde yer verebilen, onu büyütmeye hazır olan kişidir. Annelik kişinin beyninde başlayan bir şeydir.

Çocuğunu Düşünen Anne

Çocuğunu düşünen anne nasıl olmalıdır?

Bir anne için önemli olan şey, çocuğuna düşüncelerinde yer verebilmesidir. Çocuğunun davranışının altında yatan nedeni aramak, çocuğu anlamaya giden yolda en önemli etmendir. Anne, hem kendini hem de çocuğu anlamaya çalışırken kendini duruma çok fazla kaptırmamalıdır. Aksi takdirde olumluyu ve olumsuzu ayırt etmek zor olabilir.

Annenin her daim çocuğunu düşünmesinden kasıt, aşı zamanlarının ne zaman geldiği, karnının ne zaman acıkacağı gibi meseleler değildir. Çocuğun her istediğini yapmak da düşünceli anne olmak için yeterli değildir. Eğer çocukta bir olumsuzluk yaşanacağını önceden sezilebiliyor ve bu durumu engelleyebiliyorsa, anneye düşünceli demek yerinde olacaktır.

Genel anlamda düşünceli olmak, hayatın her alanında hem kendine hem de karşındakine gerekli önemi vermek şeklinde tanımlanabilir. Dolayısıyla bir anne, çocuklarına karşı düşünceli olmak istiyorsa onun duygu ve düşüncelerinin farkında olmalıdır. Anne-çocuk ilişkisini besleyen faktör budur. Annesinden ilgi gören çocuk, aynı ilgiyi, belki daha yoğun bir şekilde annesine gösterir. Aynı zamanda bu ilgi, çocuğun kendini düzenleyebilme kapasitesini de arttırabilir.

Ebeveynin çocukla ilişki kurması, çocuğun kendinin farkına varmasına da yardımcı olabilir. Bazen ebeveynler bu anlarda geçmişe takılıp fiziken çocuklarının yanlarında olsalar bile ruhen başka yerde olabilirler. Duygusal alışveriş sırasında çocuklar, ebeveynlerinin ulaşılır olmasına özen gösterirler. Bu sebeple çocukla yapılan bu alışverişte, ebeveynlerin ruhen ve fiziken çocuklarının yanlarında olmaları tavsiye edilir.

Ebeveyn, çocuğuna karşı düşünceli olmak istiyorsa, ona yönelteceği davranışlarının bir amacı olmalıdır. Çocuğa belli bir niyetle davranmak, onun duygusal açıdan daha sağlıklı büyümesi için değerlidir. Ebeveyn, yaptıklarının olumlu geri bildirimini alırsa davranışlarında daha yapıcı olabilir.  

Nöropsikoloji alanında yapılan çalışmalarda, kişilerin bir amaç doğrultusunda yaptıkları davranışların, karşı tarafa daha kolay geçtiği tespit edilmiştir. Yani ebeveyn çocuğuna empatik düşünebilmeyi öğretmek istiyorsa ona bu şekilde davranması faydalı olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0