Çocuğun Tırnak Yeme Alışkanlığı Edinmesi

Okul öncesi dönemde çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı sık görülen bir durumdur. Buna, çocukların yaşadığı çeşitli kaygıların neden olduğu söylenebilir.

Çocuğun Tırnak Yeme Alışkanlığı Edinmesi

Çocuklarda neden tırnak yemeği alışkanlık haline getirirler?

Tırnak yeme davranışının oluşmasındaki en yaygın sebebin, çocuğun çeşitli kaygılar yaşaması olduğu söylenebilir. Her çocuk, yaşadığı kaygılı dönemde farklı davranışlar sergileyebilir. Tırnak yemek de bu dönemde kaygıdan dolayı sergilenecek davranışlardan biridir. Çocuğunuz içinde bulunduğu dönemdeki değişikliklerle başa çıkmak için duyduğu kaygı sonucu tırnak yeme davranışı sergilemeye başlamış olabilir. Ancak tırnak yeme davranışının başlaması için tek bir sebepten söz edilemez. Çocuğunuz stres, merak, sıkıntı, gibi duygularla başa çıkabilmek için veya bir şeyleri taklit etmek için bu alışkanlığı kazanmış olabilir. Ebeveynlerin, okul öncesi dönemde bu alışkanlığı kazanan çocukları için fazla kaygılanmasına sebep olacak bir durum yoktur. Çoğu çocukta bu dönemde tırnak yeme alışkanlığı görülebilir.

Çocuğun tırnak yeme davranışının başladığı zamana dikkat etmek de önemli bir noktadır. Yeni bir kardeş beklentisi içinde olan, okula başlamak üzere olan, tuvalet eğitiminden sonraki dönemde bulunan ya da ailesi yeni bir eve taşınma hazırlığı içinde bulunan çocuklarda kaygı ve endişe duygusu oluşabileceğinden bu tür davranışların görülmeye başlama olasılığı daha fazladır.

Çocuğun tırnak yeme alışkanlığını nasıl sonlandırılır?

Tırnak yeme alışkanlığını kısa sürede kesin olarak sonlandıracak bir yöntemden söz etmek mümkün olmayacaktır. Bu davranışın görülmesini azaltmak için, çocuğunuzu bu davranışı sergilediğinde korkutmamalı veya cezalandırmamalısınız. Aile bireylerinden biri de eğer tırnak yiyorsa, çocuğunuz onu taklit ettiği için bu davranışı sergiliyor olabileceğinden buna dikkat etmelisiniz. Eğer çocuğunuz bir şeyler seyrederken veya ilgisi tamamen bir şeyin üzerindeyken tırnaklarını yiyorsa, ona fark ettirmeden ilgisini başka yönlere çekmeye çalışarak, ondan bir şey isteyerek tırnak yemeyi durdurmasını sağlayabilirsiniz. Eğer çocuğunuz uzun bir süre boyunca tırnak yeme alışkanlığından vazgeçmediyse bir uzmana danışmak faydalı olacaktır.

Okul öncesi dönemde bulunan çocuklar birçok şeyi taklitle öğrenirler. Tırnak yeme de bu davranışlardan biri olabilir. Bu durum her çocukta görülmese de görülme ihtimali göz ardı edilmemelidir. Eğer aile fertlerinden birinde tırnak yeme alışkanlığı bulunuyorsa bunu kontrol altına almaya çalışmak veya en azından çocuğun yanında bunu yapmamak için çaba sarf etmek, çocukta tırnak yeme davranışının görülme ihtimalini azaltacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0