Televizyon ve Bilgisayar Kullanımında Ebeveynlerin Dikkat Etmesi Gerekenler

by Bebek Melekleri

Televizyon ve bilgisayarın çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri ebeveynlerin doğru rehberliği sayesinde en aza indirilebilir. Bu konuda edineceğiniz bilgiler bu araçların doğru kullanımı konusunda size kolaylık sağlayabilir. Çocuğun Televizyon İzlemesinin Zararları olabilir

Televizyon ve bilgisayarın olumsuz etkileri nelerdir?Çocuğun Televizyon İzlemesinin Zararları

Televizyon ve bilgisayar gündelik hayatımızın ayrılmaz bir parçası hâline gelmiştir. Ebeveynler bu araçların kullanımını kontrol edebilseler de çocukların bu araçlardan nasıl faydalanacağı ebeveynlerin rehberliğine bağlıdır.

Televizyon ve bilgisayarın bilinen en olumsuz etkisi, çocuklarda sosyal becerilerin gelişmesini yavaşlatmasıdır. Çocuklar televizyon ya da bilgisayar izlerken çevreleriyle iletişim kurmadıkları için sosyal becerileri zamanında gelişmez. Bunun için alınabilecek en uygun önlem, ebeveynlerin bu araçların kullanım sürelerini kısıtlaması olacaktır. Televizyon ve bilgisayar, çocuklar en az 3 yaşına gelene kadar onlardan uzak tutulmalıdır. Kullanımı engellenemediği takdirde belirli bir kullanım süresi koyulmalıdır. Sosyal becerileri sorunlu olan çocukların televizyon ve bilgisayar kullanmaları olabildiğince engellenmelidir.

Çocukların gerçeklik algıları, yetişkinler kadar gelişmediği için izledikleri programlardaki fantastik ögelerden de olumsuz etkilenebilirler. Gerçekte var olmayan ögelerin, var olduğunu düşünebilirler. Onlar için uygun olmayan karakterlere özenip onlar gibi davranmaya çalışabilirler. Bu gibi durumların önüne geçebilmek adına ebeveynlerin, çocukların izleyeceği programları dikkatli seçmesi gerekir. Şiddet içerikli programlardan özellikle uzak durulması gerekir. Çocuklar bu programlardaki şiddet içeriklerinden etkilenerek, kendileri de şiddet içeren davranışlar sergileyebilirler.

Bilgisayar kullanımında da televizyonda olduğu gibi kullanım süresine ve çocuğun erişebileceği içeriklere dikkat etmek gerekir. Çocuklar okuma yazma öğrenene kadar bilgisayar kullanımları sınırlı olsa da yaşlarına uygun olmayan içeriklere ulaşmaları gelişimlerini olumsuz etkileyebilir. Bilgisayara çocuğunuzun yaşına ve gelişimine uygun içerikler yüklemek, hem çocuğunuzun ulaşabileceği içerikleri kontrol altında tutmanızı sağlar hem de bu içerikler sayesinde çocuğunuzun yeni şeyler öğrenmesine imkân tanır. Çocuğunuz belli bir yaşa gelene kadar bilgisayara, internet bağlantısı sağlamamak da çocuğunuzun ulaşacağı içerikleri kontrol altında tutmanızı kolaylaştıracaktır.

Televizyon ve bilgisayarın olumsuz yönleri olsa da sağlayacağınız doğru rehberliklerle bu araçların kullanımını faydalı hâle getirebilirsiniz. Seçeceğiniz programlar sayesinde, çocuklar fantastik ögeler dışında hayatın gerçeklerini de öğrenebilir. Ayrıca farklı ekonomik durumdaki aileler ve farklı kültürler hakkında bilgi sahibi olabilir.

Çocuklarda Parmak Emme Sorunu ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin