Çocuğunuzun Ağlayıp Durması

Çoğu durumda çocuklar herhangi bir şey için çok ağlayabilirler. Bu durum hem kız çocukları hem de oğlan çocukları için geçerlidir. Çocukların neden çok ağladığını anlamak hem onlar hem de sizin için en sağlıklı olanıdır.

Çocuğunuzun Ağlayıp Durması

Sık ağlayan çocuklara yaklaşım nasıl olmalı?

Ağlamak henüz dille iletişim kuramayan ya da bunda henüz çok yetersiz olan çocukların, genellikle ebeveynleriyle iletişim kurma biçimidir. Bu nedenle muhtemelen çocuğunuzun kelime hazinesi ve kuvveti geliştikçe ağlama oranları da azalacaktır. Her insanın farklı bir kişiliği vardır. Bu kişilikler, karakterler çocukken oluşmaya başlar. Kimi çocuk daha kolay ağlarken kimisi de daha az ve zor ağlamaktadır, her iki durum da doğal karşılanır. Bazı durumlarda da ebeveynler gösterdikleri tepkilerle (acıma belirten bir söz “Ah yavrum benim!” ya da merhametli bir sarılma gibi) çocuklarının ağlamalarını farkında olmadan teşvik ederler. Çok ağlama ya da durmadan ağlama gibi bir sorunun kaynağıysa bunlardan biraz farklıdır.

Bazı çocuklar neden sürekli ağlar?

Çok ağlayan bir çocuk muhtemelen (henüz oluşan kişiliğinin de etkisiyle) duyarlı bir çocuktur. Duyarlılık da diğer tüm duygu durumları gibi doğaldır ve çoğu zaman da kalıtımsal bir özellik olarak karışımıza çıkar. Duyarlı çocuklarla, çekingen çocuklar olaylara benzer tepkiler verirler, yeni durumlara daha yavaş ve temkinli alışırlar. Duygusal ya da fiziksel etkilere (egosunu ya da parmağını yaralaması gibi) benzer tepki gösterirler ve ağlarlar. Bir yetişkinin gözünden duyarlı bir çocuğun “her şeye” ağladığı gibi bir algı oluşsa da yapmanız gereken çocuğunuzun neden ağladığını anlamak olmalıdır. Duyarlı çocukların bu durumunun en basit açıklaması, hayatı daha derin ve hissederek yaşamalarıdır. Duyarlı çocuklar çabucak ağlamalarının yanında çabucak ve derin neşelenebilir, gülebilirler. Böyle çocuklar daha gözlemci ve daha dikkatli olacaklarından bu kişilik özellikleri hayatlarında olumlu bir etki de sunacaktır.

İnsan sağlığı açısından da ağlamanın iyi bir biyolojik tepki olduğu bilinmektedir. Gözyaşları, ağlamaya neden olan anlarda beynin ürettiği salgıların azaltılmasında ve dengelenmesinde kullanılmaktadır. Bu nedenle ağlama davranışı tamamen engellenmemelidir. Duyarlı çocuklarınız için yapabileceğiniz birkaç şey sizin ve onun hayatını daha yaşanabilir kılabilir. Çocuğunuzun kendisine saygı duymasını sağlayabilirsiniz. Mümkün olan her anda iyi davranış ve tepkilerini övebilir ya da ödüllendirebilirsiniz. Ağlamasına karşı ise genellikle nötr davranmaya çalışın, ağlamasını teşvik etmek ya da engellemek işleri daha da karmaşık hâle getirebilmektedir. Ağlamalarını azaltmak için duygularını -özellikle üzüntülerini- konuşma ya da kelimelerle ifade edebilmesine yardımcı olabilirsiniz. Hislerini size anlatacak kelimeleri seçmeleri onları daha az ağlamaya yöneltecektir. Diğer yandan kendi his ve duygu dünyanızı duyarlı çocuklarınıza çok yansıtmamaya çalışmalısınız. Aynı zamanda kızgın olduğunuzda bunu ona hafif bir dille anlatabilir ve kızgınlığınızı anlamasını sağlayabilirsiniz. Diğer türlü hayal dünyası geniş olan duyarlı çocuklar kafalarında olmayan senaryoları kurarak daha fazla üzülecek ve içlerine kapanacaklardır. Bu tür hoşnutsuzlukları ifade etmek için bazı durumlarda yüz ifadeniz de yeterli gelmektedir. Aşırı bir tepki olmaksızın hafif bir şaşkınlık, kaşları kaldırma ya da onaylamaz bir bakışı duyarlı olan çocuğunuzun anlamaması için bir neden olmadığı düşünülmektedir.

Yapmamanız gereken en önemli davranışsa “fazla duyarlı, ağlak, durmadan ağlar, bebek gibi ağlar” gibi etiketleri çocuğunuz için kullanmamanızdır. Çocuğunuz bu etiketleri hisseder ya da duyarsa bunları farkında olmadan hayatı boyunca taşıyabilir ve kişiliğinin bir parçası hâline gelebilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0