Çocuğun Psikososyal Gelişimine Doğru Destek Vermenin Önemi

Çocuğun psikososyal gelişiminin sağlıklı ilerleyebilmesi için iyi gözlem yapmanız ve çocuğunuza doğru bir şekilde destek olmanız gerekir. Bu konuda birkaç ipucu işinize yarayabilir.

Çocuğun Psikososyal Gelişimine Doğru Destek Vermenin Önemi

Çocuğun psikososyal gelişiminin sağlıklı ilerleyebilmesi için ne yapmalıyız?

Çocuğunuzun psikososyal gelişimine olumlu bir katkı sağlayabilmeniz için öncelikle, onu yaşı ne olursa olsun bir birey olarak görmeniz gerekir. Çocukların yaşı ne kadar küçük olursa olsun onların da kendilerine ait bir bakış açısı ve kendilerine ait kararları vardır. Bu konuda çocuğunuzu yok saymanız ileride onun kendine güvensiz olmasına neden olabilir. Bunun yanında gelişimini sürdürürken kendini bir birey olarak hissetmediği için içine kapanabilir ya da hırçınlaşabilir.

Çocuğa bir birey gibi davranmak önemli midir?

Çocuğunuza bir birey gibi davranmanın yolu, onun aldığı kararlara makul olduğu müddetçe saygı duymaktan geçer. Çocuğunuzun bir yere gitmek için giyinme vakti geldiğinde birbirine uymayan renkler seçebilir. Belki turuncu bir elbisenin altına koyu mavi bir çorap seçebilir. Onun bu seçimi size tuhaf gelse de çocuğunuz bu renk birleşiminden memnundur. Çocuğunuza kendi istediğiniz kıyafetleri giydirmeniz muhtemelen onun moralini bozacak ve ağlamasına neden olacaktır. Aranızdaki bu gerginlik gittiğiniz yerde ikinizin de moralinin bozuk olmasına neden olacağından muhtemelen keyifli vakit geçiremeyeceksiniz. Bu noktada arkadaşınızla kendinizi düşünün; bir arkadaşınızın alacağı karara nasıl tepki verirdiniz bunu göz önünde bulundurun. Muhtemelen arkadaşınızın aldığı karara saygı duyar ve kendi fikrinizi düzgün bir dille açıklardınız. Çocuğunuzun kararlarına saygı duymamanız çocuğunuzun kendini bir birey gibi hissetmemesine neden olur. Bu durum ikiniz arasındaki iletişime zarar verebileceği gibi çocuğunuzun psikososyal gelişimini de olumsuz yönde etkileyecektir.

Günümüzde ailelerin en çok yaptığı hatalardan biri çocuklarını bir birey olarak görmek yerine onlara kendi fikirlerini aşılamaya çalışmalarıdır. Çocuğun kendi bağımsızlığını kazanamaması ileride onun ailesine bağımlı olmasına neden olmaktadır. Çevremizde tek başına karar almakta zorlanan ya da ailesinin fikirlerine bağlı kalan bireylerin çoğu muhtemelen kendi ailelerinden benzer bir davranış görmüştür. Çocuğunuzun bağımsız kararlar almasını sağlamak topyekûn bir serbestlik değildir. Eğer çocuğunuzun kendi başına verdiği kararlar yerine getirilmeyecek şeylerse onlara sadece “Hayır yapamazsın!” demek yerine isteklerinin neden gerçekleştirilemeyeceğini güzel bir dille anlatmak daha sağlıklı bir yaklaşım olacaktır.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0