Çocuklarda Belli Mizaç Çeşitleri

by Bebek Melekleri

Çocukların da pek çok farklı mizacı vardır. Çocuğun mizacı her zaman aynı şiddette olmayabilir. Diğer özellikleri, baskın olan mizacı destekleyebilir.

Her çocuğun mizacı aynı olabilir mi?

Çocuklarda gelişen mizacın farklı özellikleri vardır. Her çocuk aynı değildir. Tam tersine hepsi birbirinden farklıdır ve her çocuğun kendine özgü mizacı vardır. Bu mizaçlar şu şekilde sıralanabilir.

Bazı çocuklar hassas olabilirler. Hassas mizaçtaki çocuklar genelde olaylara olumsuz tepki verebilirler. Eğer anne ve babalarından olumsuz bir tepki almışlarsa buna karşı ağlayarak ya da konuşmayarak tepki verebilirler. Kimi çocuklarda ise hassasiyet baskın olmayabilir. Olaylara yaklaşımları gayet sert veya tepkisiz olabilir. Çoğu anne-baba uyarısı ve tepkisi karşısında umursamaz bir tavır içerisine girebilirler.

İnatçı profildeki çocuklar genelde, anne ve babaya muhtaç olma durumuna karşı çıkabilirler. Onların kararlarını sorgularlar. Kendi kararlarını uygulamak isteyebilirler. Bunun için anne-baba ile tartışabilirler. İnatçı yapıdaki çocuklar genelde kıyafetlerini kendileri seçmek isteyebilirler, yemek yeme sürelerini kendi istekleri doğrultusunda ayarlamaya çalışabilirler. Oyun zamanlarını bırakmak istemeyebilirler. İnatçı çocuklarda da hassasiyet olabilir. İnatçı çocuklar, istekleri yerine getirilmediği zaman oldukça hassas bir konuma gelebilirler. Ağlama şeklinde tepki verebilirler.

Çocukların yaptığı mizaç çeşitleri nelerdir?

Çocuklarda görülebilecek baskın mizaçlardan biri de ısrarcılıktır. Israrcı çocuklar genelde inatçı çocuklardır. Israrcılık inatçılığın en belirgin özelliklerindendir. Bu ısrarcı mizaç, çocuğa doğumla beraber gelebilir. Çocuğun ısrarcı tutumu daha ilk bebeklik döneminde dahi görülebilir. Örneğin, bebeğin annesinden süt emmesi gerekirken, emmek istemeyebilir. Buna karşı ağlayıp huysuzlanabilir. Aynı şekilde gelişimiyle beraber örneğin, yürümeyi öğrenmesine rağmen yürümemek için direnebilir ya da yemek vakti geldiği zaman yemek yememek için veya uyku vaktinden daha geç uyumak için uğraşabilir. Israrcı çocuklar eğer dirençlerini kıracak bir kuvvet ile karşılaşmazlarsa ısrarlarını sürdürebilirler. Burada anne ve babaya önemli görevler düşmektedir. Çocuğu iknaya çabalamak bu yüzden önemli olabilir.

Mizaç türlerinden biri de öfkedir. Bazı çocuklar diğerlerine göre daha çabuk öfkelenebilir. Ağlama veya öfke nöbetlerine tutulabilirler. Bu durum inatçı çocuklarda daha çok görülür. Çocuk istemediği bir şeyi yapmaya zorlandığında öfke nöbetleri geçirebilir.

Bu mizaçların her biri baskın olarak ortaya çıkabileceği gibi her zaman çocuğun inatçılığı ile birlikte ortaya çıkmaz. Kimi zaman çocuk sadece hassas, ısrarcı ya da öfkeli olabilir.

SAĞLIKLI BİR İLETİŞİM İÇİN OLMASI GEREKENLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

cocugun-mizaci

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin