Çocuğunuzun Kişilik Gelişimini Olumlu Etkileyecek Yaklaşımlar

by Bebek Melekleri

Çocuğunuza uygun davranışları sergilemeniz onun kişilik gelişimi için önemlidir. Çocuğunuza nasıl yaklaşmanız gerektiği hakkında bilgi sahibi olmanız ikiniz için de faydalı olacaktır. Çocuğun kişilik gelişimi pek çok faktöre bağlıdır.

Kişilik gelişimini etkileyen faktörler nelerdir?

Çocukların gelişim döneminde, ailelerin sergilediği tavır çok önemlidir. Çünkü sizin anlık yaklaşımlarınız çocuğunuzun tüm hayatını etkileyecektir. Çocuklar, kendi kişiliklerini doğar doğmaz oluşturmaya başlarlar. Doğuştan gelen özellikleri ve ona sağladığınız ortam bebeğinizin ilk yılından itibaren onun karakter oluşumunda etkili olacaktır. Çocuğunuz büyüyüp iletişim yollarını öğrendikçe ona olan yaklaşımlarınızın önemi artacaktır. Çünkü çocuğunuza sergilediğiniz her tavır onda olumlu ya da olumsuz etkiler bırakmaya başlayacaktır.

Bu süreçte çocuğunuza olan yaklaşımlarınızı kolaylaştırmak için bazı şeylerin farkında olmanız gerekir. Bunlardan en önemlisi çocuğunuzun da ayrı bir birey olduğudur. Her çocuk ebeveynlerinden ayrı birer karaktere ve kişiliğe sahiptir. Çocuğunuzu kendinizle bir tutmanız ya da kendi karakterinizi ona yansıtmaya çalışmanız onun kişilik gelişimine faydadan çok zarar getirecektir. Çocuğunuz ne kadar küçük olursa olsun onun da kendi kararlarını almak isteyeceğini ve sizden farklı bir bakış açısına sahip olabileceğini kabul etmeniz gerekir. Bu kabulleniş ikiniz için de işleri oldukça kolaylaştıracaktır.

Çocuğunuza nasıl davranmanız gerektiğini bilmiyorsanız kendinizi suçlamayın. Her ebeveyn her konuda uzman olmak ya da mükemmel davranmak zorunda değildir. Eğer kendinizi bu konuda eksik görüyorsanız araştırma yapmanız faydalı olabilir.

Çocuğun kişilik gelişimi nasıl şekillenir?

Bebeğiniz doğduğundan itibaren, ona gereken sevgi ve ilgiyi hissettirmeniz gerekir. Bebekler geldikleri bu yeni dünyayı keşfetme sürecinde olurlar ve sizin ilginiz onların güvende hissetmesini sağlar. Çocuğunuzun size güvenmesi kadar sizin de ona güvenmeniz önemlidir. Çocuğunuza başarısız hissettirmeyin. Bir görevi başarıyla tamamlayamadığında hayıflanmak yerine ona tekrar denemesini söyleyin. Unutmayın, siz de her ilk deneyiminizde başarılı olmadınız. Böyle yaparak çocuğunuzun kendine güvenmesini sağlayabilirsiniz. Çocuğunuza ihtiyaç duyduğu anlarda destek olun. Sorun ne olursa olsun onun yanında olacağınızı hissettirin ve karşılıklı olarak duygularınızı paylaşmaya çalışın. Çocuğunuzla iletişim kurarken ona değer verdiğinizi hissettirin. Ona güzel cümleler kurun ki kendini değersiz hissetmesin.

Çocuğunuzu sizden farklı düşüncelere sahip olduğu için cezalandırmayın. Çocuğunuzun da ayrı bir birey olduğunu ve kendine ait düşüncelerinin olabileceğini unutmayın. Çocuğunuza aşırı korumacı davranmak onun içine kapanmasına neden olabilir ve kendine olan güvenini kaybedebilir. Ayrıca kendi başına karar almaktan korkacağı için size bağımlı olabilir.

Çocuğunuzla sağlıklı bir iletişim kurmaya çalışın. Onun zevklerini ve nelerden hoşlandığını öğrenmeye çalışın. Hoşlandığı şeyleri anlamıyorsanız onu yargılamayın. Onu yargılamanız, çocuğunuzun bir süre sonra sizinle bir şeyler paylaşmak istememesine neden olabilir.

Eşinizle birlikte çocuk yetiştirirken tutarlı olmaya çalışın. Çocuk yetiştirme konusunda farklı yaklaşımlara sahip olsanız da birlikte ortak bir nokta bulmanın yollarını arayın. Küçük çocuklar için istikrarlı davranışlar önemlidir. Aranızdaki yaklaşım farkları çocuğunuzun kişiliğinde dengesizliklere neden olabilir.

Bebeğinizin kişilik gelişimine olumlu katkı sağlamak için tüm bu yaklaşımları bebekliğinden itibaren uygulayın. Unutmayın, bebekler her şeyin farkındadır ve gelişim sürecinde çoğu şeyi sizden öğrenir.

GELİŞİM SÜRECİNDE ÇOCUĞUN KİŞİLİĞİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

cocugun-kisilik-gelisimi

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin