Çocuğun İç Dünyasının Gelişmesinde Ebeveynlerin Rolü

Çocuklar yeni doğduğunda yazı yazılmamış bir kâğıt gibidir, ebeveynlerin kendi iç dünyalarındaki yolculuk çocuğa yaklaşımlarını, bu yaklaşımlar da çocuğun iç dünyasının şekillenmesini sağlar.

Çocuğun İç Dünyasının Gelişmesinde Ebeveynlerin Rolü

İnsanları diğer canlılardan ayıran özellik nedir?

Bebek sahibi olan kişiler, hayatları boyunca yaşayamayacağı kadar yoğun ve karmaşık duyguları aynı anda yaşar. Yeni ebeveyn olan kişilerin hissettiği bu duygular, geçmişte kendilerinin de yenidoğan çocuğunun rolünde olmasından kaynaklanan ilkel endişelerin ortaya çıkmasındandır.

DoughWatt’ın, “Hatırlamadığımız ama hiç de unutmadığımız,” diyerek tanımladığı duygularımız, söyleyemediğimiz döneme ait, benliğimizde kayıtlı duyguları tarif edecek sözcüklere sahip değiliz. Ebeveynin, çocuğunu ilk kucağına aldığı zaman hissettiği duygu yoğunluğu benliğimizde saklı olan, kelimelerle tarifsiz duygulardır. Diğer kısımları da ebeveynlerin çocuk sahibi olmaya karar verdikten sonraki gelecekle ilgili hayalleridir.  Bu yoğun duygu selinin sebebi, ebeveyni heyecanlandıran kucağında tuttuğu çocuğudur. Yeni doğmuş çocuk da yoğun duygular içinde anlaşılmayı bekler. Tamamen fiziksel uyaranların etkisinde olan ve vücuduna gelen uyaranları sınıflandırmaya, uyum sağlamaya çalışan çocuk anlamlandırma çabası içinde anneye ihtiyaç duyar.

Ebeveynler çocuklarının iç dünyasının gelişmesinde nasıl bir katkı sağlar?

İnsanlar diğer canlılar gibi değildir. Diğer canlılar -genel olarak-  yeni doğduklarında kendi başlarına hayatta kalabilseler de insanlar, hayatta kalmak için desteğe ihtiyaç duyar. Anne ve babalık, bu ihtiyaçtan meydana gelir. Yeni doğmuş bir çocuğun, olgun bir insan olana kadarki hayatı; içinde olan yolculuğunda kendisini canlı hissetmesi, vücudunu algılaması, kendisini sevmesiyle başlar. Büyüdükçe kendisini bir birey olarak görebilmesi için, fiziksel ve duygusal iyiliğe odaklanmış ebeveynlerle iletişim hâlinde olması gerekir. Çocuğun sağlıklı gelişimi için onu anlamaya çalışan ve çocuğun ulaşabileceği yakınlıkta iyi ebeveynlere ihtiyacı vardır.

Tüm bu yaklaşımların yanında çocuğun büyümesi sırasında oluşacak olumsuzluklardan tamamen ebeveynleri sorumlu tutmak, ebeveynlere karşı yapılan bir haksızlık olur. Nihayetinde çocuk da bir bireydir ve mizacı, kararları onun hayatını etkileyecektir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0