Çocuğun İç Dünyasını Keşfi

Çocuğun iç dünyasının sağlıklı şekillendirilmesi, ebeveynlerin duygusal ve anlayışlı yaklaşmalarının yansımasıdır.

Çocuğun İç Dünyasını Keşfi

Bebeklerin ve çocukların iç dünyası nasıl gelişir?

Ebeveynlik, çocuk gelişimi üzerine birçok makale, kitap okuyarak kazanılacak bir yeti değildir. Bu iyi niyetli çabalar fikir sahibi olmayı ve bilinmeyenleri öğrenmeyi sağlar. Fakat ebeveynlik; deneyimleyerek, kendi çocukluklarındaki duygu ve düşüncelerini yeniden kurgulayıp anlamlandırmakla olunur. Çocuk yetiştirme pratiği olmayan ve pek gözlemleme şansı bulamayan, kendi ebeveynleriyle olan ilişkileri üzerine düşünmemiş insanların zorlanacağı söylenebilir. Bu durumdaki insanlar cevapları kendilerinde aramak yerine dışarıda arayabilirler.

Bu ruh hâlindeki ebeveynlerin yetiştirdikleri çocuklar da sorumlulukları ve hataları üstlerine almayabilir. Problemi her seferinde karşı tarafta arayabilirler. Bu durum şaşırtıcı değildir.

Herkesin çocukluğunda problemler yaşanmıştır. Ebeveyn olarak yapmanız gereken çocukluğunuzda yaşanan problemleri yorumlayarak kendi hayatınızda ve çocuklarınızın hayatına yüklediğiniz rolü netleştirmektir.

Çocuğun iç dünyasının sağlıklı şekillendirilmesi nasıl oluşur?

Ebeveynlerin, ruhsal kapasitelerini geliştirecek kitapları okumaları oldukça önemlidir. Ayrıca aile büyüklerinin, kendilerinden tecrübeli insanların fikirleri önemli olabilir. Ruhsal kapasite geliştirilmek isteniyorsa roman okunabilir, hatta bir çocuk gözüyle bakabilmek adına çocuk kitapları okumak da faydalı olabilir.

İlk aylar çocukların iç dünyalarının oluşmaya başladığı aylardır. Meraklı ve sakin kalmasının yanında kendini sakinleştirebiliyorsa çocuğun kendini güvende hissettiği söylenebilir.

Çocuk, ebeveyninin sakin okşamalarını, kadife sesli konuşmalarını, hayran bakışlarını hissettikçe üzerinde yaşanan duygular, uyaranlar sayesinde zamanla kendisinin ebeveynin devamı olmadığını, ondan ayrı bir varlık olduğunu hissedebilir. Bu yaklaşımlar aynı zamanda ona güven verir.

Ebeveynin, çocuğun ne hissettiğiyle ilgilenmesi, merak etmesi çocuğun kendi iç dünyası olduğunu keşfetmesini sağlar. Çocuğun en huysuz olduğu hâlinde ebeveynin onunla ilgilenmesi ve sakinleştirmesi çocuğun bu yaşananları gözlemleyerek kendisini nasıl sakinleştireceğiyle ilgili iç dünyasında fikirler oluşturmasına yardımcı olabilir. Ebeveynin, çocuk kızgın, üzgün ya da farklı bir ruh hâlinde de kabul edip ilgiyle ve şefkatle yaklaşması çocuğun diğer insanlara ve dünyaya merak uyandırmasını sağlayabilir. Büyüdükçe diğer insanların hissettiklerine ilgi duyan bir birey olmasına yardımcı olabilir.

Çocuk yoğun ve yıpratıcı duygularla mücadele ederken ebeveynden uzaklaşırsa ebeveyn ilgisini tekrar yoğunlaşmasında çocuğa yardımcı olmalıdır. Dikkat ve konsantrasyon bebeğin, duygularına odaklanarak gelişen bir özelliktir ve çocuğa yoğunlaşmak gerektiği atlanmamalıdır.

Ebeveynlerin sabırla sakinleştirdiği çocuklar en yıpratıcı kızgınlık, üzüntü ya da benzeri duyguları atlatarak kolayca toparlanabilir. Bu, çocuğun hayata karşı ilgili ve meraklı hâline dönmesinde yardımcı olabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0