ÇOCUĞUN HUYSUZLANMAYA BAŞLAMASI

Dünyayı keşfetmeye başlayan çocuk, sıkıntılarını farklı yollarla dile getirir. Sıkıntıları farklı olduğu gibi, huysuzlanma dönemleri de birbirinden farklıdır. Çocuğun huysuzlanmaya başlaması problemlerin habercisi olabilir.

ÇOCUĞUN HUYSUZLANMAYA BAŞLAMASI

Çocuğun huysuzlanmaya başlaması hangi zamanlarda olur?

Bebekler, gelişimsel süreçleri içinde zaman zaman huysuzluk dönemleri geçirirler ve bu dönemler hemen hemen her bebekte aynı zaman aralığına denk gelir. Bir bebek, ilk 20 ay boyunca, onun geliştiğini gösteren on gelişimsel sıçrayış yaşar: 5., 8., 12., 15., 23., 34., 42., 51., 60., ve 72. haftalar, huysuzlukların görüldüğü gelişimsel sıçrayış dönemleri olarak bilinmektedir. Sayılan bu haftalar bir iki haftalık farklılık gösterebilir (nihayetinde her çocuk birbirinden farklıdır) ama mutlaka ortaya çıkacaklardır. Yani ebeveynin, belki benim çocuğum geçirmez, diyebileceği bir düşüncesi olmamalıdır. Sayılanların dışında çocukların yürüme zamanları geldiğinde hatta ergenlik dönemleri geldiğinde de sıçrayışlar yaşayacaklardır.

Bebeklerin bu on farklı haftada yaşayacağı huysuzluklar başlarda çok da uzun sürmez. Birkaç gün kadar kısa bir süre zarfında geçtiği görülebilir. Tabii bu süre, etrafında sürekli ağlayan bir çocuk olan ebeveyn için hiç de bu kadar kısa görünmeyecektir. Bunun yanı sıra ilk dönemler arasındaki zaman da kısadır. En fazla üç-dört hafta sürdüğü görülmektedir.

Çocuk büyüdükçe değişimler onun kafasını daha çok karıştıracaktır. Kafası karışan çocuk da hâliyle daha huysuz olabilir. Bu karışıklığı hazmetmesi biraz daha zor olacağı için de süre uzayabilir. Bir ile altı hafta arasında değişen bu süreç, her çocukta farklı bir seyir gösterecektir. Bazı bebekler yaşayacağı değişikliklerden çok etkilenirken bazıları da tedirgin olabilir. Öyle ya da böyle kesin olan bir şey vardır ki, her çocuk bu değişimlerde biraz huzursuzluk duyacaktır.

Değişimler aynı zamanda çocukların sinir sistemleriyle doğrudan ilişkilidir. Bu sebeple çocuğun doğasında var olan gelişimsel sıçrayışlar aslında annenin karnında başlar. Yukarıda verilen gelişimsel sıçrayış dönemleri de çocuğun annenin karnında olan süreci de dikkate alınarak belirlenmiştir. Eğer bebeği erken ya da geç doğan ebeveyn varsa bu dönemleri kendi çocuklarına göre ayarlamalarında fayda vardır. Mesela bebek bir hafta geç doğmuşsa, ilk huysuzluk dönemi, yukarıda belirtine zamandan bir hafta önceye çıkacaktır. On gelişimsel sıçrayış döneminin her biri için aynı değerlendirmeyi yapmak mümkündür.

ÇOCUKLAR BÜYÜRKEN İSTEKLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0