Çocuğun Gelişim Sürecinde Yaşanan Tartışmalar

by Bebek Melekleri

Çocuğun gelişim süreci 59-64 haftalıkken yaşadıkları zihinsel atılım sürecinde kendi isteklerini gerçekleştirmek istemeleri çoğu zaman anne-baba ile karşı karşıya gelmelerine sebep olabilir. Bu gibi durumlarda çocuk her zaman olmasa da öfkeli bir hâle bürünebilir. Buna karşı anne-babalar sakin kalmalı ve çocuklarına agresif tutumlar sergilememelidir.  

Çocuğun gelişim süreci ne gibi tartışmalara neden olabilir?

Çocukların, 59-64 haftalıkken yaşadıkları zihinsel atılım süreci pek çok duygusal ve zihinsel yeni durumun ortaya çıkmasına yol açabilir. Bu durumda çocukta olumsuz olarak adlandırılabilecek duygu gelişimleri de görülebilir. Bu olumsuz duygular ağlamak, huysuzlanmak ve öfkelenmek olabilir. Çocuk, bu duyguları ani bir şekilde ve kısa süreli olarak yaşayabilir. Bu duygular, çoğu zaman çocukların istekleri anne ve babalar tarafından karşılanmadığında ortaya çıkar. Çocuk, bu dönemden itibaren artık tam anlamıyla anne-babaya bağımlı değildir ve kendi karar mekanizmasını geliştirerek, kendi isteklerinde ısrarcı olabilir.

Çocukların bu dönemlerdeki ısrarcı tutumu anne ve babalar için zorlayıcı bir hâl alabilir. Çünkü bu dönemde çocuklar kendi isteklerinin karşılanmaması hâlinde kısa süreli ama sık sık gerçekleşen ağlama, sızlanma ya da öfke nöbetleri gibi duygu hâllerine bürünebilir. Bu durum anne ve babalar için manevi olarak zorlayıcı olabilir. Özellikle çocuğun isteklerinde ısrarcı olması, anne veya babanın gergin bir ruh hâli içerisinde bulunmasıyla birleşince tartışmalar yaşanabilir. Örneğin, çocuk bir köpekle oynuyorsa ve anne köpeğin tehlike arz ettiğini fark etmişse çocuğu köpekten uzak tutmak isteyebilir. Bu eyleme çocuk karşı çıkabilir ve ağlayarak tepki gösterebilir. Ağlamanın dışında öfke nöbetine tutulabilir. Öfke nöbeti sırasında çocuk annesine bağırabilir hatta onu itmeye çalışarak durumu fiziksel temaslı bir tartışma hâline sokabilir.

Bu gibi durumların ortaya çıkması hâlinde uzmanlar bir noktaya değinmektedirler. O da anne veya babanın çocuk için bir rol model oluşudur. Çocuk bu dönemde anne-babasını taklit etme ve onların hareketini örnek alma eğilimindedir. Böyle bir durum söz konusu olduğunda anne ve babaların çocuğa karşı tutumlarında dikkatli olmaları oldukça önemlidir. Anne ve babaların, çocuğun bu dönemde ortaya çıkan öfke nöbetleri sırasında gergin ve saldırgan bir tutum içinde olmamaları tavsiye edilir. Her zaman olduğu gibi bu dönemde de çocuğa şiddet uygulanması, çok fazla olumsuz sonuca yol açabilir. Çocuk, anne ve babasını örnek aldığı için bir süre sonra o da şiddet göstermeye başlayabilir. Böyle durumların oluşmaması için anne-baba kesinlikle fiziki ve sözlü şiddetten uzak durmalıdır. Bunun yerine gergin bir ruh hâline girseler dahi sabırlı olmaları tavsiye edilmektedir. Nitekim çocukların bu dönemde ortaya çıkan öfke nöbetleri kısa süreli ve geçicidir.

ÇOCUĞUN PLANLAR YAPMASI VE İLERİYİ DÜŞÜNMESİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

cocugun-gelisims-süreci

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin