Çocuğun Gelişimine Destek Olmak

2-3 yaş aralığı dönemi, çeşitli zorlukları bünyesinde barındıran ve fiziksel-zihinsel gelişimin hızlı bir şekilde yaşandığı stresli bir dönemdir. Çocuğunuzun özgürlük alanlarını test etme çabası, size karşı çıkmasına ve dediklerinizin tersini yapmasına bile neden olabilir.

Çocuğun Gelişimine Destek Olmak

2-3 yaş aralığındaki çocuğa nasıl davranılmalıdır?

Genellikle olumsuzluk evresi olarak anılan bu dönemde sinirleriniz ne kadar gerilirse gerilsin çocuğunuza bunu yansıtmamalısınız. Herhangi bir durumda verilen ani ve sert tepkiler çocuğunuzun bu dönemdeki gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir. Kişiliğinin oturmaya başlamasıyla özgürlüğünü hisseden çocuklarınız, sizin ve çevresinin üzerinde otorite kurmaya çalışabilir. Bazen de bu çaba sadece deneme amacındadır. Bu yüzden söz ve davranışlarınızda dikkatli olmanızda fayda vardır. Tüm bunların yanında duygusal olarak hâlâ size bağımlı olan çocuklarınız, isyankârlıklarının yanında sizin onayınıza da ihtiyaç duyacaklardır. Bu nedenle olumsuz davranışlarını olabildiğinde göz ardı edebilirsiniz. Kısa bir süre ilgisiz kalmak da onun davranışlarını onaylamadığınızı en uygun şekilde gösterme biçimidir. Özellikle bu dönemde çocuğunuzla inatlaşmak, yapacağınız en son davranış olmalıdır.

Öfke nöbetlerinde sakinliğinizi korumanız kilit bir öneme sahiptir. İletişimin temel ilkelerini uygulamak çoğu zaman işe yaracaktır. Göz teması kurarak dikkatinizi ona yoğunlaştırın. Bu sırada ciddi bir yüz ifadesi takınmanız gereklidir. Daha sonra ona yaklaşın ve onu dinleyin. Bu durumda kararlı davranmak ve ona saygı göstermek geçirilen öfke nöbetlerini hafifletebilir. Tüm bunların geçici olduğunu unutmamak size yardım edecektir.

2-3 yaş aralığındaki çocukların gelişimine nasıl katkı sağlanabilir?

2-3 yaş evresindeki çocuklar çabalarının daima desteklenmesini ve takdir edilmesini içgüdüsel olarak isterler. Ebeveynler olarak hayatınızın doğal rutini izin verdiği ölçüde (hatta bunun için saba sarf etmeniz gerekebilir) çocuklarınızın davranışlarını takdir ederek ödüllendirebilirsiniz. Yardımlaşma duygusunun gelişmesi için başka çocuklara bir şeyler vermesi gereken oyunlara yönlendirebilirsiniz. Diğer taraftan motor becerilerinin gelişmesini desteklemek için de çeşitli oyunlar oynayabilirsiniz. Örneğin tek ayak üzerinde durabilmek için ördek rolünü yaptığı bir oyun oynayabilir ve bunu çeşitlendirebilirsiniz. Koşma, yakalama ve kovalama içeren oyunları da oynatmanız tüm enerjisini alacağından size karşı herhangi bir öfke nöbetine girişecek takatinin kalmamasını sağlayabilir. Çok parçalı oyuncak setleri de onların yaratıcılıklarına katkıda bulunabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0