ÇOCUĞUN EN DOĞRU ŞEKİLDE YETİŞTİRİLMESİ

Anne ve babaların, çocukları yetiştirirken bunu en doğru şekilde gerçekleştirebilmeleri için dikkat etmeleri gereken bazı durumlar olduğu söylenebilir. Ebeveynlerin çocuklarını tanıması ve onlara uygun davranışlar sergilemesi çocukların en doğru şekilde yetiştirilebilmesi için büyük avantajlar sağlayabilir. Çocuğun En Doğru Şekilde Yetiştirilmesi ile ilgili bilgi almak için makalemize göz atabilirsiniz.

ÇOCUĞUN EN DOĞRU ŞEKİLDE YETİŞTİRİLMESİ

Çocuğun En Doğru Şekilde Yetiştirilmesi nasıl olur?

Anne ve babaların, çocuk yetiştirme sürecinde çocukların içinde bulundukları gelişim döneminin farkında olmalarının bu dönemde çocukların sergileyebileceği davranışları bilmelerinin çocukları doğru şekilde yetiştirebilmek için gerekenler arasında öncelikli olduğu söylenebilir. Ayrıca ebeveynler, çocukların herkesten farklı karakter özelliklerine sahip olabileceklerini, kendileri ve kardeşleriyle farklı kişilik özelliklerine sahip olabileceklerini unutmamalıdır.

Çocukların uygun davranışlar sergilemeleri çocuklara doğru ve yanlış arasındaki farkları öğretebilmek ile yakından ilgilidir. Ebeveynlerin de çocukların sergilemesini istediği davranışlar içinde bulunmaları bu durumu çocuğa öğretmek için gerekenler arasındadır. Çocukların bazı alışkanlıklar kazanmaları, bazı şeyleri öğrenebilmeleri için ebeveynlerin çocuklara karşı tutumlarının dengeli ve tutarlı olması gerektiği de unutulmamalıdır.

Anne ve babalar, çocuklardan bazı beklentiler içinde olduklarında bunun çocuğun gelişim dönemine ve becerilerine uygun olmasına dikkat etmelidirler. Çocukların anne ve babalarının beklentilerini karşılayamamaları onların öz güven eksikliği gibi olumsuz durumların içinde bulunmasına yol açabilir.

Ebeveynler, çocuklarını olduğu gibi kabul edip onlara duydukları sevgiyi hissettirmeyi başardıklarında anne, baba ve çocuk arasındaki ilişkiler de son derece olumlu yönde ilerleyecektir. Çocuğun bir şeyler öğrenebilmesi ve çoğu konuda başarılı olabilmesi için ebeveynlerinden göreceği desteğe, ilgiye ve sevgiye ihtiyaç duyacağı unutulmamalıdır.

Çocuklar belirli bir döneme kadar soyut kavramları algılamakta güçlük çekebilirler. Bu sebeple, çocuklara bir açıklama yapılırken veya bir şeyler öğretilmeye çalışılırken durumu mümkün olduğunca somutlaştırmak için çaba saf etmek gerekebilir.

Çocukların, bulundukları aile ortamında kendilerini güvenli ve özgür hissedebilmeleri kendilerini daha rahat tanıyabilmelerine ve kendilerini düzgün şekillerde ifade edebilmelerine olanak tanıyabilir. Anne ve babaların, çocuklara fazla kontrolcü yaklaşıp onları her konuda kendi istekleri doğrultusunda yönlendirmeye çalışması veya onların adına kararlar alması çocuğun bu becerilerinin gelişimini olumsuz etkileyebilir. Anne ve babaların kendilerine olan saygılarının yüksek olması da çocuğun bu durumdan olumlu yönde etkilenip öz güveninin gelişimine katkı sağlayacaktır.

Ebeveynlerin, çocukların ihtiyaçlarını doğru şekilde belirleyip uygun zamanlarda karşılamaları, çocukların kişilik özelliklerine saygı duyup onlara uygun şekilde davranışlar sergilemeleri, çocuğun en doğru şekilde yetiştirilmesi için büyük katkılar sağlayacaktır.

12. AYDAN SONRA OLUŞAN SOSYAL BECERİLER VE OYUN ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0