ÇOCUĞUN DUYMAZLIKTAN GELMESİ

Anne babalarıyla mücadele etmek çocukların en sık yaptıkları davranışlar arasındadır. Bunu da en iyi, anne babasından gelen istekleri geri çevirip onları duymazdan gelerek yaparlar. Çocuğun duymazlıktan gelmesi de mücadele yöntemlerindendir.

ÇOCUĞUN DUYMAZLIKTAN GELMESİ

Çocuğun Duymazlıktan Gelmesi Durumunda Ne Yapılmalı?

Ebeveyn böyle bir durumla karşılaştığında, çocuğuna nasıl davranması gerektiğini bilemeyebilir. Kendisini duymadığını düşünecek kadar iyimser yaklaşabilir ya da duymazlıktan geldiğini bilerek ona öfkelenebilir. Nihayetinde de bir karşılık verip vermemesi arasında kalır. Bu durumu anlamak için de çocuklarına birkaç soru sorarak nasıl davranması gerektiği sonucuna varır.

Ebeveyn böyle bir durumla karşılaştığında basit sorularla çocuktan cevap alabilir. “Ne söylediğimi anlayabildin mi?” ya da “Söylediklerim arasından bir tanesini bana söyler misin?” diyerek çocuktan net cevaplar alabilir. Ebeveyn bunu yaparken çocuğuna karşı sakin davranmalıdır. Öfkelenmesi, çocuğun inadını devam ettirmesine sebep olacaktır.

Çocuklara uygulanacak bu kontrol işlemi, çocuğun doğru söylediği ama yanlış davrandığı zamanlarda da kullanılabilecek bir işlemdir. Mesela koltukların üzerinde yemek yemenin yanlış olduğunu bilen ama yine de elinde ekmekle koltukla oturan bir çocuk düşünelim. Çocuğa annesi tarafından orada yemek yemenin doğru olmadığını hatırlatılır. Çocuk, bunu bildiğini söyler ama yine de orada yemek yemeye devam eder. Böyle bir durumda annenin açık bir şekilde yaptığının hatalı olduğunu söylemesi gerekir. Burada “Neyin doğru olduğunu biliyorsun ama bunun için adımını atmıyorsun. Daha açık olmak gerekirse yaptığına devam edersen elinden ekmeğini almak zorunda kalacağım.” denilebilir. Çocuk, bu açık mesaj karşısında artık annesinin daha net olduğunu anlayacak ve davranışını da değiştirecektir.

Çocuklar bu tip inatlaşmalarda genellikle ebeveynleriyle tartışma yoluna giderler. Eğer ki kurallar çiğneniyorsa ebeveyn, çocukla tartışmak yerine harekete geçmelidir. Çocukla tartışmak ona, kuralların tartışılabilir olduğu düşüncesini aşılayacaktır. Bu da, evde dengenin sağlanması konusunda olumsuzluklara yol açabilir.

Ebeveynler tartışmaları önlemeye çalışırken çocuklarına olan saygılarından ödün vermemelidir. Aksi takdirde çocuğun da sert tepki vermesine sebep olacaktır. Çocuk ebeveyn ne derse desin karşı geldiği durumlarda konuşarak ikna edilmelidir. Eğer tartışmayı devam ettirirse odasında ceza alacağı söylenebilir. Çocuk gerçekten de tartışmayı devam ettirirse bu ceza verilmelidir. Böylelikle işin ciddiliği de gösterilmiş olur.

ÇEŞİTLİ EBEVEYN TUTUMLARI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0