ÇOCUKLARIN DUYGUSAL DÜNYASINDAKİ DEĞİŞMELER

Doğduktan sonra hızla gelişen bebek, 5. haftasına geldiğinde yeni hareketlerle ebeveynini şaşırtır. Karmaşık gelen her şey bu dönemde bebek için ufak ufak anlam bulmaya başlar. Çocuğun duygusal dünyası sandığınızdan daha geniştir.

ÇOCUKLARIN DUYGUSAL DÜNYASINDAKİ DEĞİŞMELER

Çocuğun duygusal dünyası nasıldır?

Bebekler 5. haftalarına geldiklerinde edindikleri izlenimleri artık farklı bir boyutta algılamaya başlarlar. İlk sıçrayışlarını yaşayacak olan bebekler, bazen 4 haftalıkken bile gelişiminde ileriye doğru bir hamle gösterebilir.

Bu zamanlarda bebeğin hem iç hem de dış dünyası farklı duyumların etkisi altında kalır. Bebekler, yoğun bir şekilde hissettiği bu duyumları genellikle şaşkınlıkla karşılarlar. Gelişimindeki yeniliklerin bir kısmı iç organlarında ve metabolizmasında olur. Geri kalan değişiklikler daha çok dikkatinin artmasına bağlı olarak oluşan yeniliklerdir. Duyularıysa artık eskisine göre daha narindir. Tabii değişen duyumlar değil, bebeğin bunu anlama kapasitesidir.

Bebek için hızlı ilerleyen bu dünya, artık daha endişe verici olabilir. Bebek buna, kısa süre önce içinden çıktığı sıcak, güvenli ve bildiği dünyaya dönmek şeklinde bir tepki verebilir. Bu eski dünyanın merkezinde anne olduğu için orası daha güvenli gelebilir. Bu yüzden artık eskisinden daha çok kucaklanmak isteyebilir ve ebeveynlerinden daha çok ilgi bekler. Daha önce meme emerken, fiziksel ihtiyaçları karşılanırken kendisini daha iyi hissetmekteydi ama şimdi ebeveyninden daha fazlasını bekler. Bebek, alışılanın aksine huysuz bir bebek hâline gelebilir. Bu süreç bazı bebeklerde bir gün sürebileceği gibi bazılarında bir hafta sürebilir.

Ebeveynler, çocuklarının bu geriye dönme isteklerini bazen olumsuz karşılayabilirler çünkü etraflarında sürekli ilgi bekleyen, annenin eteğine yapışan bir bebek vardır. Bu bebek, ebeveynin günlük hayatını altüst edebilir. Yalnız kalmayı istemeyeceği için ebeveyn sürekli onunla meşgul olmak zorunda kalacaktır. Bu süreçte bebeğin aşırı ilgi isteme dönemi normal seyrine dönmeye başlarken ebeveyn bunu belirlemekte zorluk çekebilir. Fakat yine de çocuklarının büyüdüğünü görmek her zaman mutlu edecektir.

Çocuk, çevresindeki dünyayı daha iyi anlayacağı için daha da algılı görünecektir. Bu da aslında ebeveynin çocuğuyla olan iletişimini daha iyi kurmasına olanak sağlayacaktır. Ebeveynin bu sürecin geçici olduğunu unutmadan onunla keyifli zaman geçirmeye odaklanması daha faydalı olacaktır.

ÇOCUKLARDA SOSYAL BECERİLER, OYUN VE GRAFİK YETENEK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0