Sağlıklı Çocuğun Duygulara Yaklaşımı

by Bebek Melekleri

Kendi düşüncelerinin ve duygularının farkında olan, çevresindeki insanların beklentilerini değerlendiren, kendisi ve çevresindeki insanlar arasında bağını koparmadan çözümler üretebilen çocuklar, sağlıklı çocuklardır. Baskı altında benliğini kaybetmeden davranabilmek önemlidir. Ebeveynlerin görevi bu konuda çocuğu doğru yönlendirmektir. Çocuğun duyguları ve tavrını gözlemleyebilirsiniz.

Ebeveynlerin çocuk yetiştirirken asıl hedefi nedir?

Greenspan, hayatın her döneminde duygularını derin, kapsamlı ve dengeli şekilde yaşayabilen kişilerin ruh sağlığının iyi olduğunu ifade eder. Sadece semptomların olmaması ruhsal sağlığın iyi olduğunu göstermeyebilir. Hayat akışında aktif rol almak demek, farklı durumlara dolu dolu katılabilmektir. Bu durumu çocuk açısından düşünecek olursak; ebeveynleriyle dengeli bir ilişki sağlayabilen, başkalarının fikirleriyle kendi fikirleri arasında bağlantı kurabilen ve problem çözebilen, başkalarının duygularıyla kendi duyguları üzerine düşünebilen çocuklar sağlıklı ruh hâlini yakalayabilir.

Ebeveynlerin asıl hedefi çocuklarını mutlu yetiştirmek değil, hissettikleri duygulara ve isteklerine hâkim olmalarını sağlamaktır. Önemli olan, kendi benliğini kaybetmeden farklı durumlara uyum sağlayabilecek esnek çözümler üretebilen bir çocuk olabilmektir. Bu çerçevede yakalanan mutluluk sağlıklı ruh hâliyle gelen kalıcı mutluluk olabilir. Bu noktada ebeveyn, çocuğu konusunda daha derin bir düşünce yapısına sahip olmalıdır.

Ebeveynler, çocukların da birer birey olduğunu ve değişken ruh hâllerine sahip olacaklarını dikkate almalıdırlar. Çocukların sürekli mutlu olmasını istemek onlara fazladan yük olacaktır. Sağlıklı çocuklar, sağlıklı bireyler gibi her duyguyu farkında olarak yaşayabilen çocuklardır. Tek bir şeyi sürekli yaşamaları onların duygusal anlamda gelişimlerini de olumsuz etkileyecektir.

Çocuğun duyguları önemli mi?

Ebeveynler çocuklarını mutlu etmek için diğer olumsuz duygulardan kaçırmaya çalışmamalıdırlar. Bu, çocukların gerçek hayatta yaşayacağı mutsuzluklar karşısında hazırlıksız yakalanmasına sebep olabilir. Düşünün; siz film izlerken, haberlerde, sizinle dışarıya çıktığında zaten açlık, doğal afetler gibi birçok olumsuzlukla karşılaşacaktır. Ebeveynin rolü, olumsuzlukları çocuktan saklamak değil çocuğu olumsuzluklara hazırlamaktır. Küçük mutsuzluklarla çocuk, büyük mutsuzluklara karşı hazırlanabilir. Gerçeklerin üzerine örtmek kısa vadede işe yarar olsa da uzun vadede sorun olarak ebeveynin karşısına çıkabilir.

Ebeveynler çocukta olumsuz bir durum, duygu gördüklerinde bunu yok saymamalıdır. Mesela üzülen ya da kızan bir çocuğun yaşadığı duyguyu yok sayarak o duygudan arındırmaya çalışmak yerine karşılıklı diyalog kurarak çocuğu anlamak ve problemlerini çözerek olumlu bir hâle dönüştürebilmek gereklidir.

OYUN OYNAMA ALIŞKANLIKLARI EDİNDİRMEK  ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin