Çocuğun Cinsel Organ Merakı

Çocuklar belirli bir döneme geldiklerinde cinsellik hakkında bazı meraklarının olması normaldir. Başka konularda oluğu gibi çocukların bu konudaki meraklarının da doğru ve yaşlarına uygun şekillerde açıklanması uygun olacaktır. Çocuğun cinsel organ merakı olması gayet normaldir.

Çocuğun Cinsel Organ Merakı

Çocuklara cinselliğe olan merakları nasıl ve ne zaman başlar?

Çocukların cinsellikle ilgili bazı konular hakkında merak ettiklerini sorması, onların hayatı tanıma sürecindeki ihtiyaçlarından kaynaklı olduğu söylenebilir. Çocukların cinsellikle alakalı bazı şeyleri merak etmeleri, her çocukta görülebilecek normal bir durumdur. Aile içinde güvenli ve baskı altında bulunmadığı bir ortamda yetişen çocuklar, merak ettikleri şeyleri sorma konusunda daha rahat davranabilirler.

Çocuklarda cinsellikle alakalı ilgiler ve bu konuyu anlamaya çalışma süreci, genellikle kendi kendilerine bazı düşünceler ile varsayımlar geliştirmeleriyle başlar. Bu sürecin ardından çocuklar kendi kendilerine ya da çevreden duydukları bazı şeyler doğrultusunda çeşitli değerlendirmeler yapıp bazı sonuçlara varabilirler. Belirli bir süre sonra ise, sahip oldukları düşünceleri belirli bir mantık çerçevesine oturtmaya çalışabilirler. Bu dönemde çocukların cinsellikle ilgili yönelttiği sorulara eksik ya da yanlış bilgiler verilmesi, onların konu hakkında çok yanlış değerlendirmelerde bulunup olumsuz yönde düşünceler geliştirmelerine neden olabilir.

Çocuğun çevresinden ya da anne ve babalarından duyduğu, gördüğü düşünceler, davranışlar, onların cinsellikle ilgili fikirlerinin gelişimini önemli ölçüde etkileyebilir. Çevreden duyulan ya da görülen şeyler, çocukların bu konu hakkında gözlemlediği şeylere paralel düşünce ve davranışlar geliştirmesine neden olabilir.

Çocuğun Cinsel Organ Merakı Nedir?

Çocuklarda cinsellikle ilgili bazı konular hakkında merak uyanmasına ve bilgi sahibi olmak için çaba sarf edilmesine, kimi zaman kendiliğinden gelişen duygular kimi zaman da çevreden duyulan ve anlamlandırmakta zorlandıkları bazı şeyler neden olabilir. Çocuklara bu konu hakkında bilgi verilmeye uygun zamanda başlanmaya ve onların gelişim dönemlerine uygun, anlayabilecekleri şekilde bilgiler verilmeye özen gösterilmelidir. Çocukların bu konularda soru sordukları zaman aradan pek fazla vakit geçmeden, kısa, net ve doğru bilgiler edinebilmesi faydalı olacaktır.

Kız çocukları karşı cinsteki çocukların cinsel organlarını bu dönemde merak edebilirler. Böyle durumlarda kendilerinde olmayan cinsel organ nedeniyle kendilerini eksik hissedip üzülebilirler. Böyle zamanlarda anne ve babaların uygun şekilde gerekli açıklamayı yapması önemli olacaktır.

Çocuklar sosyal ilişkilerde aktif olmaya başladıkça ve başka kaynaklardan bilgi edinebilme becerisi kazandıkça, bu konudaki ilgi ve merakları da artabilir.

ÇOCUKLARDA ANNE-BABA BENZERLİĞİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0