Çocuğun Bilmesi Gereken Önemli Detaylar

Çocuğunuz iki yaşını doldurduğunda anne-baba kavramını ve cinsiyet rollerini önce aile içinde gözlemleyerek öğrenmeye başlayacaktır. Çocuğunuza bu dönemde doğru örnek olmak onun kişisel gelişimi açısından önemlidir. Bu süreçte size yardımcı olabilecek davranışları makalemizde bulabilirsiniz.

Çocuğun Bilmesi Gereken Önemli Detaylar

Çocuk öğrenme çabasındayken ne yapmalıyız?

Çocuklar iki yaşını doldurduktan sonra yavaş yavaş çevrelerinde olup bitenleri anlamlandırmaya başlarlar ve gözlemledikleri doğrultusunda da kişilikleri şekillenmeye başlar. Cinsiyet rolleri ve anne-baba kavramını çocuklar bu dönemde öğrenirler. Bu süreçte çocuğunuza iyi örnek olmak önemlidir. Çünkü en yakınında siz varsınız ve bu kavramları öğrenmeye sizi gözlemleyerek başlayacaktır.

Her ailede kadın-erkek ve anne-baba rolleri kültüre, anne-babanın çalışma durumuna göre değişiklik göstermektedir. Bazı ailelerde anne evde, baba dışarıda çalışırken bazılarındaysa anne dışarıda baba evde çalışır. Bazıları beraber evde çalışırken, bazıları da birlikte dışarıda çalışır. Bazı durumlarda anne dışarıda çalışmasına rağmen eve geldiğinde ev işleriyle ve çocukla da ilgilenmek zorunda olabilir. Bu durum annenin kendisine vakit ayıramamasına neden olabilir.

Sizin evinizde durum ne olursa olsun cinsler arasında işleri eşit bir şekilde bölmeye çalışın. Çocuğunuza cinsler arasındaki eşitliği öğretmek için bazı yöntemler takip edebilirsiniz. Buna ev içindeki işleri cinsiyetler arasında eşit bölüştürerek başlayabilirsiniz. Daha önce de belirtildiği gibi, çocuğunuz bu kavramları ilk önce sizde gözlemleyecektir. İşleri bölüştürürken hangi ebeveynin hangi işi daha iyi yaptığını göz önünde bulundurun. Fakat eşitlik eğitimi verirken kadın ve erkek arasındaki önemli farkları da öğrenmesini göz ardı etmeyin.

Çocuğunuzla iletişim kurarken belli stereotiplerden uzak durmak faydalı olabilir. Çocuğunuzun sizin omzunuza yaslanıp ağlaması için küçük bir kız çocuğu olmasına ya da futbol oynamayı öğrenmesi için erkek olmasına gerek yok. Erkek çocuğunuzun duygularını bastırmasına izin vermemeye çalışın. Kız çocuklarınızla sert oyunlar oynamaktan çekinmeyin. Çocuğunuzun cinsiyeti ne olursa olsun cesur ve kuvvetli olmalarını teşvik edin.

Çocuğunuz neyi bilmesi gerekir?

Çocuğunuzu oyuncaklar konusundaki tabulardan uzak tutmaya çalışın. Erkek çocuğunuz bebeklerle evcilik oynamak istiyorsa oynamasına izin verin. Aynı şekilde kız çocuğunuz oyuncak arabalarla oynamak istiyorsa bırakın oynasın. Fakat bunu onlara dayatmayın. Oyuncak bebeklerle oynamaktan zevk alan bir kız çocuğunu ya da oyuncak arabalarla oynamayı seven bir erkek çocuğunu tam tersini yapması için zorlamayın. Çocuğunuza kitap seçerken, içinde eşitlikçi öğeler olmasına dikkat edin. İçinde anne ve babanın işleri beraber yürüttüğü kitapları tercih edin. Fakat bu konuda çok seçici olmayın. Böyle yaparak ileride onu okuması gereken önemli yazarlardan uzaklaştırabilirsiniz.

Çocuğunuza bu yaşta vereceğiniz eğitim, onu ilerideki hayatını da etkileyecektir. Çocuklarınızın kendilerini istedikleri gibi ifade etmelerine izin verin. İki cinsiyetteki çocukların da duygularını dışa vurmalarını sağlayın. Onlara bu fırsatı vererek ileride daha şefkatli ve duyarlı anne-baba olmalarını sağlayabilirsiniz.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0