Çocuğun Başarısızlıkla Başa Çıkması

by Bebek Melekleri

Çocuğun başarısızlıkla başa çıkması gerekmektedir. Çocuklar, istedikleri bir şeyi yapmayı başaramayınca hayal kırıklığına uğrayıp ağlamaya başlayabilir. Bu, çocuklar için gelişim döneminde faydalı olsa da başarısızlığın sürekli olması onun gelişim sürecinin olumsuz etkilenmesine neden olabilir.

Çocukların gelişim sürecinin her döneminde yapabilecekleri ve yetenekleri farklılık gösterir. Bazen çocukların yetenekleri yapmak istedikleri şey için yeterli olmadığında çocuk bu duruma sinirlenebilir, hayal kırıklığına uğrayıp ağlamaya başlayabilir. Ebeveynler ise çocuklarının hayal kırıklığına uğramaması için onları böyle durumlarda teselli etmeye çalışsa da bunu sürekli yapmak çocuğun başarı dürtüsünü baskılayabilir. Başarısızlık, çocukları gelişim süreçlerinde başarıya götürmek için teşvik edecektir ancak sürekli başarısızlık da öz güven eksikliği gibi durumlara sebep olabilir.

Çocuğun başarısızlıkla başa çıkması için neler yapmalısınız?

Her çocuk, başarısızlıkla başa çıkmayı bir miktar öğrenmeli ancak sürekli başarısızlık yaşamaması için ebeveynlerin çocuğa uygun bir ortam oluşturması önemlidir. Örneğin çocuğunuza oyuncak seçerken onun yaşına ve kapasitesine uygun oyuncaklar seçmelidir. Çocuğun bir şeyler başarabildiğini görmesi ve öğrenmesi açısından faydalı olacaktır. Çocuğunuz, kapasitesinin üstünde bir oyuncakla oynarken yeteneklerinin henüz o kadar gelişmemiş olması sebebiyle yaşayacağı başarısızlık sonucunda büyük hayal kırıklıkları ve buna bağlı öz güven eksikliği yaşayabilir.

Çocuğunuz için uygun bir çevre yaratarak onun kendini yetersiz hissetmesinin önüne geçebilirsiniz. Çocuğunuza kendi başına giyebileceği kıyafet veya ayakkabılar almanız gerekmektedir. Lavaboya rahatça erişebilmesi için ona bir basamak yapmanız gibi günlük hayatta kendi başına bazı şeyleri gerçekleştirebildiğini görmesi, onun yaşayabileceği hayal kırıklığı ve yetersizlik hissinin önüne geçecektir. Çocuğunuzun kendi bazı ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için kimi konularda basit yöntemler öğretmelisiniz. Bu da çocuğun bağımsızlık ve öz güven duygusunu artırmada yararlı olabilir.

Başarısızlıklar yaşadığında çocuğunuza kızmanız veya onu eleştirmeniz, ondan yapabileceklerinin üstünde şeyler beklemeniz çocuğunuzun kendini daha çok yetersiz hissetmesinden ve umutsuzluğa sürüklenmesinden başka bir işe yaramayacaktır. Zaten yapmak istediği şeyi başaramadığı için hayal kırıklığı içinde bulunan çocuk, sizin de beklentilerinizi karşılayamadığını, yapması gereken şeyleri yapamadığını düşünüp kendini yetersiz hissedecektir. Çocuğunuz yapmak istediği bir şeyi yapamadığında onu doğru yönlendirerek ve gerektiği kadar yardım ederek çocuğunuzun kendini yetersiz hissetmesinin önüne geçebilirsiniz. Yapamadığı şeyleri tekrar denemek istediğinde ona müsaade etmeniz, vazgeçmek istediğinde de ısrar etmeyip buna izin vermeniz çocuğunuzun gelişim sürecine olumlu katkı sağlayacak davranışlar olacaktır.

Çocuğu kendi kendine giyinmek isteyenlere tavsiyeler ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler