ÇOCUKLARIN GERÇEKLEŞTİRECEĞİ ETKİNLİKLERİ BELİRLEMEK

Bazı anne ve babalar, çocuğun ileride başarılı olması için onların birçok alanda faaliyet gerçekleştirmelerini ya da kendi istedikleri alana onları yönlendirmek için etkinliklere katılmalarını isteyebilirler. Bu durum çocukların gelişimine olumlu katkılardan çok bazı olumsuz etkiler yaratabilir.

ÇOCUKLARIN GERÇEKLEŞTİRECEĞİ ETKİNLİKLERİ BELİRLEMEK

Çocuğun ileride başarılı olması için ne yapılmalıdır?

Anne ve babaların çocukların ileride her alanda başarılı olmalarını istemeleri normaldir. Ancak bunu sağlamak için çocuğun ilgi duymadığı alanlara onu yönlendirmeye çalışmak uygun bir davranış olmayacaktır. Bazı anne ve babalar kendilerinin gerçekleştiremediği bazı şeyleri çocuğunun yapmasını istediği için de çocuğu ilgi duymadığı alana yönlendirmek isteyebilir. Kendi aralarındaki ilişkilerde bazı sıkıntılar yaşayan ebeveynler de çocukları ilgi duymadıkları alanlara yönlendirip ilişkide yaşanan sıkıntıyı bu şekilde telafi etmeye çalışabilir. Fakat bu durumun olumsuz sonuçlar doğurabileceği unutulmamalıdır.

Çeşitli sebeplerden dolayı çocukların birden çok alanla ilgilenmeleri istenip bunun için çocuğun sıklıkla çeşitli faaliyetler gerçekleştirmesine çalışmak, genellikle çocuklar için olumlu sonuçlar doğurmayacaktır. Çocukların kapasitelerinin üzerindeki miktarlarda faaliyetler gerçekleştirmesi onlarda sıkıntı ve bunalma belirtilerini meydana çıkarabilir. Çocuğun ilgi duymadığı alana yönlendirilmeye çalışılması da onun kendi yeteneklerinin farkında olmasının ve kendini keşfetmesinin önüne geçebilir. Çocuklara bazı yetenekler kazandırmak için sıklıkla faaliyetlerde bulunmalarını sağlamak gibi çocuğun akademik başarılar kazanması için de onu yoğun bir şekilde ek ders, çeşitli akademik kurslar gibi programlara katılmaya zorlamak, çocuğu olumsuz etkileyip istenilenin tam tersi olacak şekilde, akademik başarısızlıklara yol açabilir. Çocukların bu tür yoğun faaliyetler gerçekleştirmesi onların bazı psikolojik sıkıntılar yaşamasına da sebep olabilir.

Çocuğunuzun yapacağı etkinlikleri nasıl ayarlamalıyız?

Çocukların bazı beceriler kazanabilmesi için onların çeşitli etkinliklere katılmasına imkân tanımak olumlu olacaktır. Ancak bu etkinliklerin çocuğun ilgi duyduğu alanlar ve yetenekleri doğrultusunda olması gerektiği unutulmamalıdır. Çocukların birçok açıdan gelişebilmesi için kendi hayal dünyaları içinde serbestçe, kontrolün elinde olduğu ve sınırları çocuğun kendisinin koyduğu oyunlar oynaması büyük katkılar sağlayacaktır. Çocuklar, yoğun şekilde çeşitli etkinliklere katılması için zorlandığında, serbestçe oyun oynamak için de vakit bulamayacağından dolayı olumsuz duygulara sahip olabilirler.

Çocukların katılabileceği etkinlikler belirlenirken onların ilgileri ve kapasiteleri doğrultusunda faaliyetler belirlemek, çocuğun daha sağlıklı bir gelişim dönemi geçirmesinin önünü açacaktır.

ÇOCUKLARA UYGUN UYKU SAATİ VE UYKU ALIŞKANLIKLARI BELİRLEMEK ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0