Çocuğun Alt Duyguları ve Ebeveynlerin Yaklaşımı

Öfke duygusunu açtığımızda altında utanç, üzüntü, çaresizlik, kararsızlık, hayal kırıklığı, küçük düşme, değersiz hissetme, köşeye sıkışmışlık hissetme duygu ve düşünceleriyle karşılaşabiliriz.

Çocuğun Alt Duyguları ve Ebeveynlerin Yaklaşımı

Öfke patlaması yaşayan çocuklara nasıl yaklaşılmalıdır?

Çocukların duygu durumları aniden gelişebilir ve kendini, olmadığı bir durumun içine sokabilir. Mesela resim yaparken ya da top oynarken ufak problemler yaşayan çocuk, kendisini başarısız ya da diğer insanların karşısında küçük düşmüş hissedebilir. İstediği yapılmadığında kendisini değersiz ve hayal kırıklığına uğramış hissedebilir. Olumsuz duygularla baş etmekte zorlanan çocukların bu duygularını öfke olarak dışarıya yansıttığını gözlemleyebiliriz. Bu durumda çocuğun öfkesine sebep olan, altında yakalanan duyguyu ebeveynin dile getirmesi önerilebilir. Örneğin resim yaparken yaşadığı aksilikte küçük düştüğünü hissettiği için öfke patlaması yaşayan çocuğa, “Yaşadığın aksilik, istediğin gibi olmasını engelledi, biliyorum ki sen en iyisini yapmak istiyorsun.” diyerek yaklaşılabilir. Ayrıca top oynarken düşen ve öfke patlaması yaşayan çocuğa da “Beceriksizlik yapmış gibi oldun, kendini küçük düşmüş hissetmiş olabilirsin.” denilebilir. Burada çocuğa, yaşanan durumun bir zararının olmadığını gösterirken aslında küçük düşmediğini, ona öyle göründüğünü ve görünenin her zaman doğru olmadığını göstermiş olunur.

Yaşananlara bir sonraki seviyeden, ardından bakabilme yetisi kazandırabilmek çocuğun kandırılmaması için öğrenilmesi gereken önemli bir yetidir. Okul öncesi dönemindeki çocuklar bu bilgileri, bu tarz mesajlarla alabilir.

Mesela 8 aylık bir bebek annesinin kucağındayken annesinin gözlüğünü alıp kemirmeye çalışabilir. Annesi izin vermediğinde hırçınlaşabilir. Bu durumda ebeveyn, çocuğun dikkatini alakasız bir şeyle dağıtmak yerine önce “Evet bu gözlükleri almak ve kemirmek istiyorsun ama bana lazım oldukları için bu gözlükleri sana veremem.” diyerek bebeğin hırçın duygularını sakinleştirip mutlu bir oyuna çevirebilirse bebek hem olumlu hem olumsuz duyguları aynı anda yaşayabileceği hisseder.

Yine kardeşine vuran ve kardeşi ağlarken sebebi sorulduğunda problemi kardeşinin başlattığını söyleyen bir çocuk düşünelim. Haksızlığa uğradığını düşünerek sinir krizi geçirirken o anda kıskançlık, çaresizlik, hayal kırıklığı gibi birçok olumsuz duyguyu karma karışık bir şekilde aynı anda yaşayabilir. Ebeveynlerin amacı ceza ile konuyu kapatma değil, çocuğun davranışının sonucundan bir ders almasını sağlamak olmalıdır. Bu, çocuğun karakterinin gelişimine katkı sağlayabilir. Kıskançlık, çaresizlik, hayal kırıklığı gibi birçok olumsuz duyguyu ebeveynle olumlu duyguya çevirebilmek, karakter gelişiminde etkili öğrenmenin gerçekleşmesini sağlayabilir.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0