Ebeveynler ve Çocuklar Arasındaki Anlaşmazlık Durumlarında Uygulanabilecek Yöntemler

by Bebek Melekleri

Anne, baba ve çocuklar arasındaki ilişkilerde kimi zaman anlaşmazlıklar yaşanabilir. Böyle durumlarda anne ve babaların çocuklarla güç mücadelesine girmemesi, inatlaşmaması ve bahsedilecek bazı yöntemleri uygulamaya çalışması daha uygun olacaktır. Çocuğumla anlaşamıyorum diyen ailelerin bilmesi gereken bilgileri derledik.

Çocuğumla anlaşamıyorum ne yapmalıyım?

Çocuklar kimi zaman anne ve babalarının söylediği şeyleri yapmakta zorluk çıkarabilirler. Böyle durumlarda anne ve babalar, çocuklara kendi dediklerini yaptırmak için onlarla inatlaşma ya da güç mücadelesine girme gibi davranışlar sergileyebilirler. Ancak unutulmamalıdır ki anne ve babalar çocuklarla inatlaşıp onlarla güç mücadelesine girdiğinde genellikle kazanan çocuklar olacaktır.

Ebeveynler ve çocuklar arasındaki anlaşmazlık durumlarında uygulanabilecek yöntemler nelerdir?

Anne ve babaların, çocuklarla inatlaşarak güç mücadelesine girmek yerine önce çocuklara istenilen davranışı ve bunun neden yapılması gerektiğini açıklamaları faydalı olabilir. Açıklama yapılırken çocuğun anlayacağı bir dil ile mümkün olduğunca kısa cümleler kullanmaya özen göstermek daha faydalı olacaktır. Çocuklarla güç mücadelesine girmeden onlara uygun olan yaklaşımı sergilemek, çoğu zaman işe yarayan bir yöntem olacaktır.

Çocuklar, onlardan istenen bir davranışı sergilemediklerinde anne-babaların onları anlamaya çalışarak, bu davranışı gerçekleştirmemelerinin sebebini ifade etmelerini istemeleri de işe yarayacak bir yöntem olabilir. Bu yöntemde, anne ya da baba çocuğun gerçekleştirmesini istediği bir davranışın ardından olumsuz yanıt aldığında, öncelikle isteklerinin nedenini açıklayabilirler. Ardından çocuğun duygu ve düşüncelerini sesli olarak tekrar edip çocuğun bu duruma neden direnç gösterdiğini anlamaya çalışabilirler. Çocuklar, gösterdikleri direncin nedenini ifade ettikten sonra ortak bir çözüm yolu bulunmaya çalışılarak problem çözülebilir. Böylelikle hem anne ve babanın hem de çocukların istekleri karşılanarak yaşanan probleme uygun bir çözüm getirilebilir. Bu yöntem kullanılırken anne ve babaların göz önünde bulundurmaları gereken en önemli şeylerden birinin, kendi duygu, düşünce ve isteklerini ifade ederken çocuğun duygu, düşünce ve isteklerinin de göz önünde bulundurulup bu yönde hareket edilmesi gerekliliği olduğu söylenebilir.

Anlaşmazlık yaşanan bazı durumlarda bahsedilen yöntemlerin kullanılması, anne, baba ve çocuklar arasında hem sağlıklı bir iletişimin kurulmasına hem de onların yaşanan problem hakkında ve bu probleme uygun çözüm üretme konusunda düşünmelerine fırsat sağlayarak onların problem çözme becerilerinin gelişimine katkı sağlayabilir.

SPASTİK ENGELLİ BİREYLERDE GÖRÜLEN DİĞER ENGELLER ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

cocugumla-anlasamiyorum

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin