EBEVEYNLERİN SÖZÜNÜ DİNLEMEME

Hemen hemen bütün çocukların, ebeveynlerinin sözünü her zaman dinlemeyeceği söylenebilir. Çocuklar ebeveynlerine karşı direnç gösterdiği zamanlarda, ebeveynlerin nasıl hareket edebileceklerini bilmeleri çocukta istenilen davranışın görülmesini kolaylaştırabilir. Çocuğum sözümü dinlemiyor ne yapmalıyım?

EBEVEYNLERİN SÖZÜNÜ DİNLEMEME

Çocuğum sözümü dinlemiyor ne yapmalıyım?

Çocuklar, bebeklik dönemlerinden itibaren zaman zaman ebeveynlerine bazı konularda direnç gösterebilir, onların sözlerini dinlemeyebilirler. Konuşma becerilerinin gelişmediği dönemlerde bile çocuklar, jest ve mimikleriyle ebeveynlerinin yapmasını isteyip kendilerinin istemedikleri şeyleri ifade edebilirler. Çocuklar ebeveynlerinin sözünü dinlediğinde gördüğü takdirden keyif aldığı için bunu gerçekleştirdikleri gibi kimi zaman da ebeveynlerine karşı çıkmaktan keyif aldıkları için onların sözünü dinlemeyebilir.

Çocukların, ebeveynlerine direnç gösterdiği ve onların sözünü dinlemediği en yaygın durumlardan biri, onların beslenme süreçleridir. Çocuklar bazı dönemlerde her türlü yemeği reddedebilir. Böyle durumlarda ebeveynler sabırlı olup bir süre çocuk yemek yemek istemediğinde ona yemek saatleri dışında meyve ya da sevdiği başka uygun bir besini vermeleri faydalı olabilir. Bu yöntem uygulandıktan bir süre sonra çocuklar genellikle kendiliğinden yemek yemek isteyecektir.

Çocuklar neden ebeveynlerinin sözünü dinlemeyebilirler?

Çocukların söz dinlemesi için ebeveynlerinin çocuk üzerinde otorite kurması gerektiği söylenebilir. Ancak çocuk üzerinde otorite kurmak, onu ebeveynlerin istediği her şeyi yapmaya zorlamak değil, çocukla ilgilenilerek ona uygun bazı kurallar ve sınırlar koymak şeklinde gerçekleştirilmelidir. Ebeveynlerin istediği her şeyi yapmaya zorlanan çocuklar, bir süre sonra bu duruma öfkelenip daha sert tepkiler vererek söz dinlememe durumunu daha da fazlalaştırabilir. Çocukların sözlerini dinlemesini isteyen ebeveynlerin, çocuklarına saygılı davranarak onlardan saygı görebileceklerini unutmamaları gerekir.

Çocuğun ebeveynlerinden ayrılması da onların söz dinlememesine neden olabilir. İşe gitmek için ya da başka sebeplerle ebeveynlerin bir süre çocuklardan ayrı kalması çocuğun bu duruma tepki göstererek söz dinlememesine yol açabilir. Böyle durumlarda çocuklara anlayışlı davranarak onlara bu durumu anlatmaya çalışmak faydalı olabilir.

Çocukların söz dinlememesi anormal bir davranış değildir. Ancak böyle durumlarda çocuklara verilecek eğitimin büyük önem taşıdığı söylenebilir. Çocukların söz dinlemesi için ona davranışlarının ne şekilde olumsuzluklar doğurabileceğini anlatmak da faydalı olabilir.

Çocukların söz dinlemesi için ebeveynlerin çocuktan istedikleri şeylerin ona uygun olup olmadığına dikkat etmeleri de büyük önem taşır. Eğer ebeveynlerin bütün çabalarına rağmen çocuk söz dinlememekte direniyorsa bir uzmana danışmak faydalı olacaktır.

EBEVEYNLERİN KÜÇÜK VE ORTANCA ÇOCUKLA İLİŞKİLERİ ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0