OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE BULUNAN ÇOCUKLARIN DİL GELİŞİMİ

Okul öncesi dönemde bulunan çocukların birçoğunun dil gelişimi büyük gelişme göstermiş olacaktır. Bu dönemde bulunan çocukların dil gelişimi büyük ilerleme kaydetse de hâlâ bazı sesleri çıkarmakta ve bazı kelimeleri telaffuz etmede sıkıntı yaşayabileceklerini söylemek mümkündür. Çocuğum küfür ediyor sorusunun cevabı makalemizde.

OKUL ÖNCESİ DÖNEMDE BULUNAN ÇOCUKLARIN DİL GELİŞİMİ

Okul öncesi dönemde bulunan çocukların dil gelişimi nasıl gelişir?

Okul öncesi dönemde, özellikle 4-5 yaş civarında bulunan çocukların konuşma becerileri, dil gelişimleri, kelime hazneleri büyük ölçüde artış gösterecektir. Bu dönemde bulunan çocukların 8 kelimelik karmaşık cümleler kurabileceği ve bu cümlelerle birçok şey anlatabileceğini söylemek mümkündür.

Dil gelişimi büyük ilerleme kaydeden çocukların birçoğunun bu dönemde konuşmak için fazla hevesli oldukları gözlemlenebilir. Bu dönemdeki çocuklar. Kendileri hakkında bazı şeyler, çeşitli hikâyeler ya da gördükleri rüyalar, yaşadıkları olaylar gibi şeyleri anlatmak için çok hevesli olabilirler.

Çocuğum küfür ediyor ne yapmalıyım?

Dil gelişimi konusunda birçok ilerleme kaydeden ve kelime dağarcığı artış gösteren çocuklar, bu dönemde argo ve küfür kelimelerini de öğrenebilirler. Bunun sebebi kelimelerle kendini ifade edebilmenin rahatlığını ve sözcüklerin gücünü fark eden çocukların sahip oldukları bu gücü nasıl daha etkili kullanabileceklerini merak etmeleri olabilir. Bu sebeple, okul öncesi dönemde bulunan çocukların sık sık, arkadaşlarına. Anne ve babalarına ya da iletişim hâlinde olduğu diğer insanlara emir verici şekilde hitap ettiği gözlemlenebilir. Bunun önüne geçebilmek için çocuklara “teşekkür ederim, lütfen” gibi nezaket kelimelerini ve bunların nerelerde kullanılması gerektiğini öğretmek faydalı olacaktır. Çocuklara bunu öğretirken, anne ve babaların ya da çocuğun çevresinde bulunan iletişimde bulunduğu diğer yetişkinlerin de bu kelimeleri kullanıyor olması çocuğun bu sözleri daha rahat öğrenip alışkanlık hâline getirmesini sağlayabilir.

Okul öncesi dönemde bulunan bazı çocuklar hakaret içerikli, argo ve küfürlü kelimeleri sık sık kullanabilirler. Bunun önüne geçebilmek için en iyi yöntemin çocukların çevresinde bulunan insanların özellikle anne ve babalarının, durum ne olursa olsun, çocuğun yanında bu tür kelimeleri kullanmaması olduğu söylenebilir.

Bu dönemin sonlarına gelen çocukların dil gelişimi açısından kazandığı bazı beceriler sıralanabilir. Bu dönemdeki çocuklar genellikle dinlediği ya da okuduğu hikâyelerin bazı bölümlerini hatırlayabilir ve anlatabilir. 5 kelimeden daha fazla kelime içeren cümleler kurabilir, gelecek zamanı kullanabilir ve adını soyadını söyleyip ev adresi gibi şeyleri ifade edebilirler.

18. AYDAN SONRA OLUŞAN SOSYAL BECERİLER VE OYUN ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0