İNATLA BAŞ ETME YOLLARI

Çocukların neredeyse hepsi kendilerini ispatlamak ve bağımsızlıklarını hissetmek için anne-babalarının beklentileri, istekleri veya koydukları kurallara karşı inatçı tavırlar sergileyebilir. Anne ve babalar çocuklarının inatçı tavırlarıyla başa çıkmak için nasıl yaklaşmaları gerektiğini bilmelidir. Çocuğum çok inat diyen anneler makalemize göz atabilir.

İNATLA BAŞ ETME YOLLARI

Çocuğum çok inat ne yapmalıyım?

Çocukların birtakım konularda inatçı tavırlar sergilemesi aslında gelişimlerinin doğal bir parçasıdır. Uysal olan çocuklar dahi zaman zaman kendi istekleri için inada başvurur. İnat kendini kanıtlama çabasının bir göstergesidir. Ancak çocuklarda bulunan bu doğal inat duygusu anne ve babaların hatalı tavırlarıyla büyük krizlere sebep olabilir. Çocukların inadının kriz hâline gelmemesi için anne ve babalar nasıl davranması gerektiği ile ilgili bilgi sahibi olmalı, doğru bir yaklaşımla ilerlemelidir.

Çocukların inat duygusunu yönetme noktasında özen gösterilmesi gereken en önemli konulardan biri ebeveyn ve çocuk arasındaki ilişkinin olumsuz etkilenmemesidir. Eğer inadı kırmak için çocuk incitilirse bu durumda başka problemler ortaya çıkabilir. Buna ek olarak çocuk baskıyla ikna edilmeye çalışılırsa bu durum kışkırtıcı olup daha fazla inat etmesine neden olabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için çocuklara inatlaşma hâlinde nasıl yaklaşılması gerektiği bilinmelidir.

İnatla baş etmenin yöntemleri nelerdir?

Çocukluk döneminde anne ve babaların gereğinden fazla yönlendirmesi, sürekli olarak çocuğu kontrol altında tutma çabası çocukların istenen davranışta bulunmayı reddetmesine sebep olabilir. Bu nedenle inatlaşmaların önüne geçmek için çocukların kendi kararlarını vermelerine kontrollü olarak müsaade etmek ilk yapılacaklardan biridir. Çocuklar mümkün olduğunca istemedikleri durumlara zorlanmamalı eğer çocuğun reddettiği şey kendi yararına önemli bir konuysa bunun için ikna için farklı yollar aranmalıdır.

İnatlaşmanın sebebi kararları etkilemek istenmesidir. Anne ve babalar çocukları inat ettiği içini kararlarından vazgeçtikçe bu durum kararların ısrar sayesinde esnetilebilir olduğu anlamını taşır. Bu nedenle sınırlar konusunda ebeveynlerin net olması önemlidir. Neyin kabul edilip neyin edilmeyeceğine karar verilmeli çocuğa karşı da net olunmalıdır.

Çocuklar kendilerine emirler verilmesinden, baskı uygulanmasından ve bir takım şeylere zorlanmaktan hoşlanmazlar. Çocukların da birer birey olmalarına, kendi kararları ve düşünceleri olmasına saygı gösterilmelidir. Bu durum inatlaşmaları büyük ölçüde engeller. Olumsuz duygular uyandırıcı emirler yerine uyuma davet eden ricalar çocuk iletişiminde önemli bir yer tutar.

Çocuklar bir istekleri için “Hayır.” cevabını duyduklarında bunu “Evet.” cevabına çevirmek için ısrar ederler. “Hayır” demek yerine bunu söylemenin daha olumlu yönleri bulunmalı, çocukların direkt olarak olumsuzluğu duyması engellenmelidir. Çocuklara karşı sert ve otoriter olmak yerine isteklerine saygılı ve ılımlı olunmalı, bir yandan da sınırları öğrenebilmeleri için tutarlı tavır sürdürülmelidir.

ENGELLİ ÇOCUKLARIN EĞİTİMİNE AİLENİN DÂHİL OLMASI ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Tepkiniz nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0