Fazla Uyarılmış Çocuklarla Başa Çıkma Yöntemleri

by Bebek Melekleri

Küçük çocuklar, çevrelerindeki şeylere karşı biz yetişkinlerden daha duyarlıdırlar. Duyularına fazla yük bindiğinde çok fazla huysuzluk yapabilirler. Böyle bir durumda takip edebileceğiniz basit yöntemlerle çocuğunuzun sakinleşmesini sağlayabilirsiniz. Çocuğu sakinleştirmek zor olabilir.

Çocuğu sakinleştirmek için ne yapmalıyım?

İki yaşını doldurmuş bir çocuk, çevresinde bulunan uyaranlara karşı bir yetişkinden daha hassastır. Biz yetişkinler çevremizdeki uyaranları göz ardı edebilirken küçük çocuklar bunu henüz yapamazlar. Bu nedenle bir alışveriş merkezindeki, parktaki ya da gittiğiniz bir doğum günü partisindeki kalabalık, çok fazla renk, yüksek ses gibi uyaranlar çocuğunuzun duyusal sisteminde fazla yüklenmeye neden olabilir. Fazla uyarılmış bir çocuk bu durumda oldukça fazla huysuzlanacaktır. Bu durumda çocuğunuzla başa çıkmak oldukça zor olabilir.

Çocuğunuzun fazla uyarılmasını, öncesinde alacağınız tedbirlerle engelleyebilirsiniz. Çocuğunuzu kalabalık bir ortama sokmadan önce iyice dinlendiğinden emin olun. Uykusunu tamamen almasını sağlayın. Eğer açsa karnını doyurun. Fazla enerji gerektiren eylemleri arka arkaya yapmamaya çalışın, hepsini bir güne sığdırmayın. Çocuğunuza bu durumu sağlamamak, onun çevresindeki uyaranlara karşı daha hassas olmalarına neden olabilir.

Çocuğunuz, çevresindeki etkenlerden fazla uyarı aldığında ve ardından huysuzluk yapmaya başladığında ona kendini kontrol etmesini söylemek etkili bir çözüm olmayacaktır. Çocuğunuza böyle yaklaşmak yerine, onu bulunduğu kalabalık ortamdan ve onu zorlayan diğer uyaranlardan uzaklaştırın. Çocuğunuzun rahatlamasını sağlayacak bir teknik biliyorsanız onu uygulayın. Sırtını sıvazlamak, saçlarını okşamak, yumuşak bir sarılma çocuğunuzun rahatlamasını sağlayabilir. Çocuğunuzda etkili olan yöntemi bulmaya çalışın.

Çocuğunuzu, fazla uyaranla dolu ortama geri götürmeden önce sakin kalması için elinden geleni yapmasını rica edin. Çıldırmış durumdayken sizin dediklerinize kulak vermeyebilir. İki yaşındaki bir çocuğun bu isteğinizi yerine getirmesi çok zor olabilir. Bu yüzden ona zaman tanıyın. İsteğinizi tehdit eder gibi belirtmekten ve emir cümleleri kullanmaktan uzak durun. Çocuğunuzun kalabalık bir ortama gitmeye hazır olduğundan emin olun. Fakat çocuğunuz kalabalık ortama geri döndüğünde, tekrar kontörlünü kaybedebilir. Buna hazırlıklı olun. Çocuğunuzun kontrolünü tekrar kaybetmesi durumunda onu tekrar bulunduğu ortamdan uzaklaştırarak aynı yöntemleri takip edin. Bu durum ortama her döndüğünde tekrar edebilir. Birkaç uzaklaştırmadan sonra hâlâ çılgına dönüyorsa böyle bir ortamda kalması konusunda ısrarcı olmayın. Çocuğunuzu, rahat hissedeceği bir yere götürmeyi düşünebilirsiniz.

Çocuklarda Konuşma Eğitimi ile ilgili yazımıza ulaşmak için linke tıklayın.

Dikkatinizi Çekebilecek Diğer Makaleler

Yorum Bırakabilirsin